|
نوع خبر 
 
 
برگزاری روز فرهنگی زبان و ادبیات فارسی در مالزی
روز فرهنگی زبان و ادبیات فارسی به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی برگزار و از علاقه‎مندی جهانیان به یادگیری این زبان شیوا به نیکی یاد شد.
برگزاری روز فرهنگی زبان و ادبیات فارسی در مالزی

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همزمان با بزرگداشت روز سعدی، روز فرهنگی زبان و ادبیات فارسی با حضور علی‌محمد سابقی، رایزن فرهنگی کشورمان در مالزی و نماینده بنیاد سعدی، ناصرقلی سارلی، استاد زبان فارسی اعزامی از ایران، محمد بخاری لوبیس، از اساتید دانشگاه‌های مالزی، عبدالمعطی زمری، رییس دانشکده زبان‌های مدرن و ارتباطات و جمعی از دانشجویان زبان فارسی در محل سالن اجتماعات دانشکده زبان‌های مدرن و ارتباطات دانشگاه «پوترا مالزی» در کوالالامپور برگزار شد.

این رویداد ادبی و فرهنگی به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی با هدف آشنا کردن دانشگاهیان مالزی با چهره‌های ممتاز ادبی ایران در دو بخش جداگانه نمایشگاه فرهنگی، هنری و ادبی صورت گرفت.

در بخش فرهنگی، نمایشگاهی از انواع هنرهای دستی، تصاویری از مناطق مختلف ایران با تأکید بر میراث ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو و کتاب‌های دو زبانه ادبی از بزرگان علم و ادب ایران زمین در معرض دید مخاطبان قرار گرفت.

در بخش ادبی، مراسم بزرگداشت سعدی با حضور برخی از مسئولان سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی و با سخنرانی دو چهره دانشگاهی از ایران و مالزی و مشارکت جمعی از استادان و دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.

سابقی، رایزن فرهنگی کشورمان در کوالالامپور طی سخنانی در این مراسم، شاعران بزرگی ایرانی مانند سعدی را به عنوان قطب‌های زبان فارسی معرفی کرد که باعث علاقهمندی جهانیان به یادگیری این زبان شیوا می‌شود.

وی با اشاره به ترجمه کتاب گلستان سعدی به زبان مالایی، درباره ویژگی سعدی شیرازی ملقب به «استاد سخن» گفت: اگرچه در زبان و ادبیات فارسی آثار گرانقدر بیشماری پدید آمده و شخصیتهای ادبی فراوانی در اعتلای این زبان و ادب ایرانی تلاش کرده‌اند، ولی چهار شخصیت بی نظیر ادبی بیش از دیگران در این اعتلا نقش داشتهاند که به یقین یکی از ستون‌های اصلی آن سعدی شیرازی است.

محمد بخاری لوبیس نیز در سخنرانی خود، به معرفی جنبههای اخلاقی و انسانی بوستان سعدی پرداخت و با قرائت ترجمه بخش‌هایی از بوستان به زبان مالایی و فارسی، اندیشه‌های اخلاقی شعر سعدی را مورد تجلیل قرار داد.

ناصرقلی سارلی با ارایه مقاله‌ای تحت عنوان «سعدی، شاعر زندگی و عشق»، گلستان سعدی را کتاب سبک زندگی معرفی کرد و به تحلیل جنبههایی از شعر عاشقانه و نگاه جامع سعدی به جامعه انسانی پرداخت.

عبدالمعطی زمری در سخنانی، به سابقه تدریس زبان فارسی در دانشگاه پوترا و برنامه‌های پیش رو برای گسترش تدریس و پژوهش در زبان فارسی در این دانشگاه اشاره کرد

پایان خبر

 

سه شنبه 4 ارديبهشت 1397  12:0

 اخبار مرتبط
يکشنبه 15 اسفند 1395  |  کرسی زبان فارسی در مالزی راه اندازی شد
يکشنبه 18 تير 1396  |  نشست روز ادبیات فارسی در مالزی برگزار می‌شود
يکشنبه 1 بهمن 1396  |  کارگاه «تکنیک‌های ترجمه فارسی به مالزیایی» در مالزی برگزار شد
يکشنبه 1 بهمن 1396  |  رشته زبان فارسی در دانشگاه پوترای مالزی راه اندازی می شود
آخرين تاريخ بازديد : دوشنبه 26 شهريور 1397  23:12:50
تعداد بازديد از اين خبر : 528
کدخبر : 1657

کليد واژه هاي مرتبط : مالزی  ;