|
نوع خبر 
 
 
نقد و بررسی ادبیات ایران پس از انقلاب اسلامی در آنکارا
نشست یک روزه نقد و بررسی ادبیات ایران بعد از انقلاب اسلامی با سخنرانی فرهیختگان و محققان ایرانی و ترکیه‌ای در آنکارا برگزار شد.
نقد و بررسی ادبیات ایران پس از انقلاب اسلامی در آنکارا

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در مراسم گشایش این نشست که به همت رایزنی فرهنگی ایران در ترکیه، انجمن نویسندگان ترکیه و شهرداری چانکایا برگزار شد، حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی کشورمان و جلال اینال، رییس انجمن نویسندگان طی سخنانی به تشریح ویژگی‌های ادبیات پس از انقلاب اسلامی پرداختند.

جلال اینال، رییس انجمن ادبی نویسندگان ترکیه در این نشست، برگزاری آن را گام مثبتی برای تحکیم پیوندهای ادبی و فرهنگی دو کشور دانست و گفت: ایران یک همسایه نزدیک؛ اما دور برای ماست. نزدیک به جهت همجواری و اشتراکات متعدد فرهنگی و تاریخی و دور به جهت بی‌اطلاعی متقابل از تحولات فرهنگی و ادبی یک دیگر.

وی سپس با بر شمردن ویژگی‌های ادبیات ایران از دوران کلاسیک تا دوره معاصر، برگزاری اینگونه نشست‌ها را فرصت مناسبی برای آشنایی دوستداران فرهنگ و ادب دانست و خواستار تکرار آن شد.

حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی کشورمان در ترکیه نیز در سخنرانی خود در این نشست، به تشریح ویژگی‌های ادبیات انقلاب اسلامی پرداخت و استکبارستیزی، توجه به اخلاق و معنویت و وحدت امت اسلامی را از شاخص‌های جهت‌گیری در ادبیات پس از پیروزی انقلاب اسلامی برشمرد.

وی گفت: انقلاب به معنی بروز تغییر و تحول در همه زمینه‌ها و عرصه‌هاست. انقلاب در ایران نیز عمدتاً در راستای تحول فرهنگی روی داد. ادبیات نیز بخشی از فرهنگ است و به همین دلیل انقلاب، ادبیات را نیز متأثر کرد.

صفرخانی همچنین گفت: علیرغم وجود ارتباطات دیرینه، گسترده و عمیق و همچنین تشابهات بسیار میان دو ملت ترکیه و ایران، هنوز نیز میزان شناخت و ارتباط متقابل ما از یکدیگر کم و غیردقیق است که این موضوع در حوزه ادبیات نیز خود را نشان می‌دهد. به نظر من ادیبان و فرهیختگان ایرانی از آخرین تحولات ادبی ترکیه باخبر نیستند. این مشکل در طرف مقابل نیز هست. باید این مسأله را رفع کنیم.

سپس نشست اول به ریاست عدنان کارا اسماعیل‌اوغلو، رییس بخش زبان‌های شرقی دانشگاه کریک قلعه آغاز شد و علاوه بر اسماعیل‌اوغلو، جلال اینال، رییس انجمن نویسندگان ترکیه، مسلم کابادایی، محقق و نویسنده ترکیه‌ای و مصطفی اصلان، نویسنده داستان‌های کودک و نوجوان نیز، به بیان نظران خود در خصوص ادبیات ایران پرداختند.

در نشست دوم هم که به ریاست حجابی کرلانقیچ، استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های ترکیه شد، وی و همچنین اوکان آلای از دانشگاه حاجت تپه، طاهره میرزایی، مترجم آثار ادبی ایران، آلپر ایلدیریم، مربی تحقیقاتی دانشگاه عثمان غازی و رضامراد صحرایی، پژوهشگر ایرانی، به ایراد نظرات خود در قالب سخنرانی‌ها و ارایه مقالات پرداختند.

صحرایی در مقاله ای تحت عنوان « زنان و ادبیات انقلاب اسلامی» به تاریخچه فعالیت های زنان از سال 1340 تا پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و در چهار دوره مختلف، دوره های ادبیات فارسی در انقلاب اسلامی را بیان کرد و با اشاره به آمار ، بر رشد حضور و فعالیت زنان در حوزه ادبیات و نقش آنها در این عرضه پرداخت.

پایان خبر

يکشنبه 27 اسفند 1396  11:20

 اخبار مرتبط
سه شنبه 4 اسفند 1394  |  آغاز کلاس‌های جدید آموزش زبان فارسی در آنکارا
شنبه 11 ارديبهشت 1395  |  دوره فوق العاده تربیت مدرس بنیاد سعدی برگزار شد
سه شنبه 25 مهر 1396  |  تجدید چاپ کتاب « سلام فارسی» با اصلاحات تازه در صربستان
يکشنبه 10 ارديبهشت 1396  |  بازدید معاون رایزنی فرهنگی ایران و مدیر آموزش بنیاد سعدی از مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی در آنکارا
آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  13:14:32
تعداد بازديد از اين خبر : 789
کدخبر : 1611

کليد واژه هاي مرتبط : آنکارا  ;  صحرایی  ;