|
نوع خبر 
 
 
ایجاد پل ادبی میان ایران و سنگال
«باباکار با»، سفیر جمهوری سنگال در ایران و «الحاج موسی فال»، کنسول سفارت سنگال، روز یکشنبه ۲۰ اسفند با حضور در مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب با علی‌اصغر محمدخانی معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب دیدار و گفت‌و‌گو کردند.
ایجاد پل ادبی میان ایران و سنگال

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از خبرگزاری لیزنا، در این دیدار که چند تن از دانشجویان سنگالی در دوره‌ی دکتری زبان و ادبیات فارسی نیز حضور داشتند درباره‌ی همکاری‌های فرهنگی ایران و سنگال بحث و گفت‌و‌گو شد.

در ابتدای این نشست،  محمدخانی در باب فعالیت‌های شهر کتاب در عرصه بین‌الملل توضیح داد و اشاره کرد: متاسفانه از فرهنگ و ادبیات سنگال در ایران شناخت بسیار کمی وجود دارد و بندرت آثاری از ادبیات سنگال به فارسی ترجمه شده است و با این‌که زبان رسمی سنگال زبان فرانسه است و تا سال ۱۹۶۰ که به رهبری سدار سنگور استقلال پیدا کرد از زبان فرانسه هم آثار ادبی این کشور ترجمه نشده است و بیشتر روابط فرهنگی ایران و سنگال در حوزه‌ی فرهنگ اسلامی است زیرا ۹۲ درصد جمعیت این کشور مسلمان هستند.

محمدخانی سپس به افتتاح کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه داکار اشاره کرد و گفت: از سال ۱۳۸۲ زبان فارسی در دانشگاه شیخ آنتاجوپ هم تدریس می‌شود و شهرهای اصفهان و داکار هم خواهر‌خوانده هستند.

وی در ادامه پیشنهاد کرد که پل ادبی ایران و سنگال تشکیل و برنامه‌های مختلفی در سال آینده برای شناخت فرهنگ و تمدن دو کشور برگزار شود.

«باباکار با» سفیر جمهوری سنگال نیز از همکاری‌های فرهنگی در حوزه‌ی کتاب و ادبیات با شهر کتاب استقبال کرد و گفت: رابطه بین سنگال و ایران محکم است سنگال یک کشور فرهنگی است و به این حوزه اهمیت می‌دهد. در سنگال دپارتمان و مرکز فرهنگی زبان فارسی داریم.

وی افزود: ایران به غیر از بحث کتاب، دارای فرهنگ بسیار بزرگی است و باید در شناساندن آن بسیار تلاش کند و اکنون زمانی است  که ما باید قدم‌هایی به سمت عمل بین ایران و سنگال برداریم. سفیر سنگال در ادامه گفت: شاید در دانشگاه دانشجویان و استادان سنگال ایران را بشناسند اما ما می‌خواهیم که مردم هم به این آشنایی برسند و از فرهنگ ایران بهره‌مند شوند.

سفیر جمهوری سنگال همچنین گفت: ایران در حوزه‌ی مرمت و نگهداری و انتشار کتاب بسیار قوی است. خوشبختانه من هر سال از نمایشگاه کتاب در تهران بازدید می‌کنم و ما هم همانند همین نمایشگاه را در سنگال داریم و وقتی که زمان این نمایشگاه برسد ما می‌توانیم با هم در این زمینه همکاری کنیم.   ادبیات آفریقا  قوی است و در اروپا هم آفریقا‌شناسی هست اما در دانشگاه‌های ایران اصلا کرسی آفریقا‌شناسی وجود ندارد و ما می‌توانیم این زمینه را در ایران فراهم آوریم. اکنون دپارتمان ایران‌شناسی در آفریقا واقعا نیاز به کمک ایرانی‌ها دارد تا بتواند پیشرفت کند.

در ادامه این دیدار، «الحاج موسی فال» کنسول سفارت سنگال درباره اوضاع نشر و کتاب در سنگال صحبت کرد. وی گفت: انتشار کتاب‌ در سنگال بسیار گران است و اگر کسی بخواهد کتابش را چاپ کند باید معمولا  آن را در اروپا، ترکیه و یا شمال به‌چاپ برساند.

وی افزود: همچنین سنگال در حوزه مرمت کتاب‌ بسیار ضعیف است و نیاز دارد  تا از طرف ایران در این زمینه حمایت شود. 

دوشنبه 21 اسفند 1396  14:43

 اخبار مرتبط
سه شنبه 26 ارديبهشت 1396  |  بررسی تطبیقی رستم و اسفندیار با اسطوره های سنگال
جمعه 1 ارديبهشت 1396  |  افتتاحیه نخستین دوره آموزش سطح میانی زبان فارسی در سنگال
چهارشنبه 7 تير 1396  |  تجلیل از استاد پیشکسوت ایرانی دپارتمان زبان فارسی در سنگال
دوشنبه 3 ارديبهشت 1397  |  انجمن زبان فارسی در مدارس سنگال راه‌اندازی می‌شود
آخرين تاريخ بازديد : يکشنبه 25 آذر 1397  5:31:12
تعداد بازديد از اين خبر : 989
کدخبر : 1604

کليد واژه هاي مرتبط : سنگال  ;