|
نوع خبر 
 
 
در دیدار رئیس اداره اروپای بنیاد سعدی با رئیس انیستیتو گوته برلین مطرح شد؛
پیشنهاد برگزاری مراسم روز زبان فارسی در آلمان
رئیس اداره اروپای بنیاد سعدی به منظور ارتقای تعامل های بین المللی این بنیاد با مؤسسات آلمانی، از انسیتو گوته آلمان در برلین بازدید و با رئیس آن مؤسسه دیدار و مذاکره کرد.
پیشنهاد برگزاری مراسم روز زبان فارسی در آلمان

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این جلسه دوستانه که با حضور کارشناس رایزنی جمهوری اسلامی ایران در آلمان، آقای طریقت صورت گرفت، فعالیت ها و برنامه های آتی بنیاد سعدی در راستای گسترش زبان فارسی در حوزه اروپا تشریح شد.

زهرا سالمی، رئیس اداره اروپای بنیاد سعدی نیز به الگوبرداری سایت بنیاد از روش نهادهای مشابه و به ویژه انستیتو گوته اشاره و تأکید کرد: اساساً تشکیل بنیاد سعدی بر اساس یک ضرورت مشابه مراکزی چون انستیتو گوته آلمان، سروانتس اسپانیا و آلیانس فرانسه برای مأموریت آموزش روش مند آموزش زبان به علاقه مندان بوده است.

وی در ادامه به خبر اخیر منتشر شده مبنی بر اینکه بنا به مصوبۀ سنای فدرال آلمان، زبان فارسی در این کشور در هر 16 ایالت به عنوان زبان انتخابی در کنار زبان های خارجه انگلیسی و آلمانی در مدارس آلمان تا سطح دیپلم به رسمیت شناخته شده، اشاره کرد و گفت: که با توجه به حضور جمعیت زیادی از ایرانیان در آلمان و لزوم بهره‏برداری از ظرفیت موجود، تهیه کتاب های آموزشی برای این گروه سنی لازم است و در دستور کار جدی بنیاد سعدی  قرار دارد و  برای این مسئله، نیازمند همکاری مؤسسات مشابهی همچون انستیتو گوته هستیم که تجربیات ارزشمندی را طی سال ها فعالیت به دست آورده است.

وی همچنین به پیشینه گسترده و دیرینه زبان فارسی در آلمان اشاره کرد و گفت: زبان فارسی در حدود 20 دانشگاه در آلمان در رشته های مختلف اعم از ایران شناسی، اسلام شناسی، مطالعات خاورمیانه و شرق ‏شناسی، به عنوان زبان انتخابی دانشجویان این رشته ها  تدریس می شود.

گابریله گالر، رئیس انستیتو گوته برلین نیز  با ابراز شگفتی از تاریخچه حضور زبان فارسی در آلمان و وجود موسسه ای مانند بنیاد سعدی در ایران، در خصوص معرفی مؤسسه ای بین المللی و متخصص در زمینۀ تألیف کتاب های آموزش زبان برای ردة سنی دبستان برای تدریس زبان فارسی در مدارس اعلام آمادگی کرد.

وی همچنین توضیحاتی در رابطه با دوره های مختلف دانش ‏افزایی انستیتو گوته برلین که در قالب پکیج های مختلف برای مناطق مختلف و با نرخ های متفاوت اعم از رایگان، بورس تحصیلی و غیره تعریف شده است، ارائه داد.

بنا بر اعلام این خبر، در این نشست دوستانه، مذاکرانی درباره امکان برگزاری مراسم «روز زبان فارسی »در کشور  آلمان و همچنین «روز زبان آلمانی» در ایران، میان دو طرف صورت گرفت و مقرر شد طرح آن به زودی از سوی بنیاد سعدی ارائه شده و رئیس موسسه انیستیتو گوته برلین نیز پس از مشورت با مدیران عالی رتبه  این موسسه ، نتیجه را از طریق رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در برلین، به بنیاد اعلام کند.

پایان خبر

يکشنبه 20 اسفند 1396  15:36

 اخبار مرتبط
چهارشنبه 26 اسفند 1394  |  بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در آلمان
پنجشنبه 26 شهريور 1394  |  زبان فارسی، بهترین محمل گسترش دیپلماسی فرهنگی
دوشنبه 28 تير 1395  |  وضعیت گسترش زبان فارسی درجهان در خبرگزاری مهـــــر
سه شنبه 3 اسفند 1395  |  زبان فارسی رسانه‌ای برای انتقال فرهنگ و تمدن ایران است
آخرين تاريخ بازديد : شنبه 31 شهريور 1397  6:40:29
تعداد بازديد از اين خبر : 691
کدخبر : 1602

کليد واژه هاي مرتبط : آلمان  ;