|
نوع خبر 
 
 
برگزاریِ «المپیاد زبان فارسی» در دانشگاهِ دخترانه ژمپو در قزاقستان
از سوی وابستگیِ فرهنگیِ ایران در قزّاقستان، در دانشگاه دخترانه ژمپو شهر آلماتی این کشور، «المپیاد زبان فارسی» برای دانشجویانی که رشتة زبان فارسی را به عنوانِ زبانِ دوّمِ خارجی انتخاب کرده بودند، برگزارشد.
برگزاریِ «المپیاد زبان فارسی» در دانشگاهِ دخترانه ژمپو در قزاقستان

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، این آزمون از پیِ امتحانِ اوّلیّه در بهمن ماهِ سالِ جاری برنامه ریزی شد و نهایتا 22 تن از دانشجویانِ کوشای فارسی آموز که نمره های بالاتری آورده بودند، در المپیادِ مذکور شرکت کردند.

همچنین مراسم افتتاحیه این المپیاد با حضور و سخنرانی سید جواد جلالی کیاسری وابستة فرهنگی ایران در آلماتی قزاقستان، آلتینای تیمبولووا  رئیس دانشکدة زبان و ادبیات قزاقی و زبان های خارجی، گلدانه سیّدعلی آوا رئیس دانشکدة زبان های خارجی، امیر چناری استاد اعزامی به دانشگاه الفارابی، روزا صادیق آوا و عایشه موکاشیوا استادان زبان فارسی و دانشجویان فارسی آموز در چهار سطح  برگزار شد.

رئیس دانشکده زبان و ادبیات قزاقی و زبان های خارجی در این مراسم گفت: در دانشگاه دخترانة ژمپو، پنج زبان خارجی از جمله زبان های انگلیسی، چینی، ترکی، کره ای و فارسی تدریس می شود که باید بگوییم نسبت به زبان های دیگر، جایگاه زبان فارسی در این دانشگاه بسیار مهم است، چون وابستگی فرهنگی ایران در آلماتی برای گسترش زبان فارسی در قزاقستان اهمیت بیشتری می دهد و از فارسی آموزان ما حمایت جدّی به عمل می آورد.

وی در همین باره افزود: به عنوان مثال، با حمایت مالی وابستگی فرهنگی ایران، تاکنون چهار تن از دانشجویان فارسی آموز این دانشگاه در دورة دانش افزایی زبان فارسی بنیاد سعدی که در شهر تهران برگزار ، شرکت کرده و از جاهای دیدنی ایران بازدید کردند. در این دوره، دانشجویان توانستند زبان فارسی را بیشتر یاد بگیرند و تجربة کاری بهتری کسب کنند.

در بخش دیگری از مراسم، جلالی کیاسری، وابسته فرهنگی ایران در آلماتی گفت:یاد گرفتن زبان فارسی برای مردم و نسل جوان قزاق بسیار مهم است. چون اطّلاعات بسیار زیادی راجع به تاریخ و گذشتة قوم قزّاق و دیگر اقوام آسیای مرکزی در منابع قدیمی فارسی نوشته شده است. همچنین مردم قزّاق و ایرانی ها از زمان های گذشته،  سنّت های مشترک و پیوندهای دوستی و آشنایی با یکدیگر داشته اند. 

وی ادامه داد: دانشجویانی که زبان فارسی را فرا می گیرند، هر کدام شان در آینده، یک پُلِ فرهنگی خواهند شد که این رابطه ها و پیوندها را با شایستگی ادامه دهند.

وابستة فرهنگی ایران همچنین در خصوص این المپیاد توضیح داد: امروز «المپیاد زبان فارسی» برای دانشجویانی که زبان فارسی را به عنوان زبان دوّم یاد می گیرند، برگزار می شود و متشکّل از چهار مرحله سئوالات تستی، مهارت شنیداری، مهارت گفتاری و مهارت نوشتاری است.

وی افزود:  ما برای دوازده تن از دانشجویان گرامی که نمرة خوب و عالی کسب کنند، جایزة ویژه در نظر گرفتیم. همچنین سه یا چهار فارسی آموز کوشا و موفّق را برای شرکت در دورة دانش افزایی زبان فارسی که تابستان هر سال از سوی «بنیاد سعدی» در تهران برگزار می شود، به ایران اعزام خواهیم کرد تا این عزیزان از نزدیک با فرهنگِ زیبا و ارزشمندِ ایرانی که برای قزّاق ها نیز جالب و جذّاب است، آشنا بشوند.

بنا بر اعلام این خبر،  «المپیاد زبان فارسی» به مدت سه ساعت برگزار شد و در پایان، استادان زبان فارسی، دوازده نفرِ برتر را انتخاب کردند..

همچنین، لوحِ تقدیری به پاس زحماتِ دو تن از آموزگاران پرتلاش زبان فارسی در دانشگاه دخترانة ژمپو و استادِ اعزامی، دکتر چناری، در حضور ریاستِ دانشکده و دانشجویانِ فارسی آموز، به آنان اعطا شد.

همچنین، این تورنمنتِ علمی و آموزشی در یکی از نشریاتِ قزّاقستان، انعکاسِ رسانه ای پیدا کرد.  

زبان فارسی در دانشگاه دخترانة ژمپو از سال 2007 میلادی به عنوان زبان دوّم خارجی تدریس می شود و بیش از 85 نفر فارسی آموز در این دانشگاه، زبان فارسی را به عنوان زبان دوّم فرا می گیرند.

يکشنبه 13 اسفند 1396  16:24

 اخبار مرتبط
شنبه 18 ارديبهشت 1395  |  دیدارحدادعادل با فارسی آموزان در غرفه بنیاد سعدی
يکشنبه 20 فروردين 1396  |  برگزاری المپیاد زبان فارسی در ۱۰ کشور در سال ۹۶
دوشنبه 24 اسفند 1394  |  آموزش زبان فارسی در قزاقستان گسترش می‌یابد
چهارشنبه 28 بهمن 1394  |  پایان کلاس‌های آزاد آموزش زبان فارسی در آلماتی
آخرين تاريخ بازديد : شنبه 31 شهريور 1397  1:52:21
تعداد بازديد از اين خبر : 629
کدخبر : 1589

کليد واژه هاي مرتبط : قزاقستان  ;  آلماتی  ;