|
نوع خبر 
 
 
برگزاری نشست علمی و تخصصی زبان فارسی در دهلی نو
نشست علمی و تخصصی زبان فارسی تجلی گاه ارزش های معنوی و انسانی در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برگزار شد.
برگزاری نشست علمی و تخصصی زبان فارسی در دهلی نو

نشست علمی و تخصصی زبان فارسی تجلی گاه ارزش های معنوی و انسانی در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، در این نشست که با حضور اساتید و دانشجویان زبان فارسی برگزار شد ارزش های معنوی و انسانی در اشعار بزرگتن زبان فارسی در ادوار مختلف بررسی شد.
آیت الله «محمد هادی عبدخدایی» عضو مجلس خبرگان رهبری مهمان ویژه ی این نشست با تاکید بر ضرورت استفاده از محتوای غنی آثار به جای مانده بزرگان ادب گفت: انتظار می رود سرایندگان اشعار فارسی بیشتر درباره خداوند بزرگ بسرایند .
دکتر «احسان الله شکراللهی» رییس مرکز تحقیقات زبان و ادب فارسی رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو هم گفت: زبان و ادب فارسی با مضامین اخلاقی و عرفانی و ارزش های معنوی و انسانی همواره آمیخته بوده است و با بررسی اشعار شعرا در می یابیم که بیت بیت اشعار شعرای زبان فارسی در طول هزار سال گذشته حاوی پیام های اخلاقی و ارزش های انسانی است.
حجت الاسلام و المسلمین «بی آزار شیرازی» عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی هم با بیان اینکه ادبیات فارسی با بهره گیری از قرآن کریم همواره در طول تاریخ نقش سازندگی داشته است ، گفت: شعرای بزرگی همچون سعدی ، مولانا و حافظ ارزش های معنوی و قرآنی و مضامین اخلاقی را در جامعه احیا کردند و آنها را در بین جمعیت مسلمانان به ویژه مسلمانان فارسی زبان به فرهنگ تبدیل کردند.
دکتر «شریف حسین قاسمی» استاد بازنشسته زبان فارسی دانشگاه دهلی ادب فارسی را مترادف اخلاق عنوان کرد و گفت: ادبیات مشرق زمین ادبیات مذهبی است و مذهب هم چیزی جز اخلاق و معنویت نیست.
دکتر «محمود واعظی» عضو هیات علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران هم گفت: شعرا و اندیشمندان زبان فارسی وظیفه دارند در عصر حاضر معنویتی را که از نسل های گذشته در زبان و ادبیات فارسی به ما منتقل شده است را بر اساس اسلام و قرآن به نسل های بعدی منتقل کنند.
زبان فارسی بخشی از فرهنگ مشترک ایران و هند است اکنون هم دربیش از 100 کالج و دانشگاه هند زبان فارسی تدریس می شود. در این نشست شعرای پارسی گوی هندی اشعاری را با مضامین معنوی و اخلاقی را خواندند.

پایان خبر

يکشنبه 13 اسفند 1396  14:55

 اخبار مرتبط
يکشنبه 26 دى 1395  |  آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در بمبئی
يکشنبه 17 ارديبهشت 1396  |  زبان فارسی در دانشگاه‌های هند تدریس می‌شود
شنبه 7 اسفند 1395  |  آموزش زبان فارسی در دانشگاه دهلی‌نو
شنبه 6 شهريور 1395  |  حضور در ایران مهم‌ترین اتفاق زندگیم بود
آخرين تاريخ بازديد : شنبه 31 شهريور 1397  2:59:20
تعداد بازديد از اين خبر : 593
کدخبر : 1588

کليد واژه هاي مرتبط : هند  ;  شکرالهی  ;