|
نوع خبر 
 
 
چهاردهمین المپیاد دانشجویی زبان فارسی در روسیه
چهاردهمین المپیاد دانشجویی زبان فارسی، روز گذشته به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در انستیتو آسیا و آفریقای دانشگاه دولتی مسکو، برگزار شد.
چهاردهمین المپیاد دانشجویی زبان فارسی در روسیه

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، چهاردهمین المپیاد دانشجویی زبان فارسی، روز سه‌شنبه (17 بهمن‌ماه) با شرکت دانشجویان برتر و اساتید زبان فارسی به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه و با همکاری بنیاد سعدی در انستیتو آسیا و آفریقای دانشگاه دولتی مسکو، برگزار شد.

پس از آیین افتتاحیه المپیاد زبان و ادبیات فارسی در مسکو، دانشجویان با شرکت در چهار آزمون آیین نگارش و انشا، درک شنیداری، متن خوانی و گفت‌وگو به رقابت پرداختند. علاوه بر این آزمون، ادبیات و ترجمه نیز، به طور داوطلبانه برای علاقمندان برگزار شد.

مدرسان ایرانی و روس از چند دانشگاه روسیه به سرپرستی ولادیمیر ایوانف، رییس کرسی زبان فارسی انستیتو آسیا و آفریقا کار داوری و نظارت بر برگزاری آزمون‌ها را بر عهده داشتند.

در این دوره المپیاد، بیش‌از 40 دانشجوی برتر زبان فارسی از دانشگاه‌های سراسر روسیه، ارمنستان، آذربایجان و قرقیزستان شرکت داشتند.

همچنین، مراسم اختتامیه با حضور مهدی سنایی، سفیر و رضا ملکی، سفیر و رایزن فرهنگی ایران در روسیه و عباس نجار، نماینده بنیاد سعدی، ولادیمیر ایوانوف، رییس کرسی زبان فارسی انستیتو برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، سنایی با اشاره به جهش روابط دو کشور، ابراز امیدواری کرد با گسترش روابط در همه زمینه‌ها بویژه اقتصادی، تجاری و صنعتی، فارغ‌التحصیلان زبان فارسی بتوانند به خوبی پاسخگوی نیازهای این بازار کار باشند.

وی ضمن قدردانی از تلاش‌های انستیتو آسیا و آفریقا و رایزنی فرهنگی ایران در برگزاری مستمر المپیاد زبان فارسی، نهادینه شدن این المپیاد و تبدیل آن به یک سنت حسنه علمی ـ آموزشی را گامی مهم در گسترش زبان فارسی در روسیه دانست.

رایزن فرهنگی ایران در مسکو نیز، با مرور بر ویژگی‌های المپیاد چهاردهم، اظهار امیدواری کرد که شاهد توسعه این رقابت در منطقه روس‌زبان باشیم و همکاری و مشارکت بنیاد سعدی در المپیاد را به عنوان یک گام در جهت فراگیری آن  به سایر کشورها به عنوان یک الگوی موفق مورد تأکید قرار داد.

در پایان این رقابت علمی، با توجه به نتایج آزمون‌ها، دانشگاه آستراخان به عنوان دانشگاه برتر در آموزش زبان فارسی معرفی شد و یوونالی سریخ، از دانشگاه آستراخان جایزه اول المپیاد و تندیس فردوسی را از آن خود کرد و نفرات بعدی از دانشگاه ایراوان (ارمنستان) و دانشگاه علوم انسانی مسکو به ترتیب حائز رتبه‌های دوم  تا سوم المپیاد شدند.

گفتنی است در پایان این مراسم به نفرات برتر هر گروه، لوح تقدیر  اهدا شد.

پایان خبر

چهارشنبه 18 بهمن 1396  17:25

 اخبار مرتبط
چهارشنبه 25 فروردين 1395  |  بررسی شیوه‌های نوین آموزش زبان فارسی در روسیه
يکشنبه 20 فروردين 1396  |  برگزاری المپیاد زبان فارسی در ۱۰ کشور در سال ۹۶
شنبه 28 آذر 1394  |  حداد عادل: ایرانشناسان روس در توسعه همکاری های فرهنگی ایران و روسیه نقش فعالی دارند
شنبه 28 آذر 1394  |  تقدیر مقامات ایرانی از ایرانشناس برجسته روسی-خاطره حداد عادل از شهید مطهری
آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 27 شهريور 1397  5:45:18
تعداد بازديد از اين خبر : 1460
کدخبر : 1552

کليد واژه هاي مرتبط : روسیه  ;  المپیاد زبان فارسی  ;