|
نوع خبر 
 
 
تاکید مقام ایرانی بر لزوم حفظ پیشینه زبان فارسی با صیانت از نسخه های خطی
رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی در هند با تاکید بر اهمیت ایجاد و حفظ ارتباط فرهنگی جوانان با گذشته تاریخی خود گفت، صیانت از متون و نسخه های خطی قدیمی نقش بسزایی در صیانت از پیشینه درخشان زبان فارسی ایفا می کند.
تاکید مقام ایرانی بر لزوم حفظ پیشینه زبان فارسی با صیانت از نسخه های خطی

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، به نقل از خبرگزاری ایرنا،  روز گذشته (سه شنبه) دکتر احسان الله شکرالهی در سخنرانی خود در دانشگاه «جامیا ملیا اسلامیا» در دهلی نو با عنوان « مقدمه‌ای بر خط شناسی متون فارسی» صیانت از نسخه‌های قدیمی و خطی را راهکاری مناسب برای حفاظت از فرهنگ هر ملتی بیان کرد.
 

وی خاطر نشان کرد: در جوامع شرقی هجوم فرهنگ‌های غربی سبب شده است که جوان ها با پیشینه خود قطع رابطه کرده و منزلت خود را نشناسند.
 

این محقق آثار و ادبیات فارسی در ادامه افزود: شناسایی و آشنایی ما با پیشینه خود از طریق حفظ نسخه های خطی قدیمی بسیار مهم است.
 

دکتر شکر الهی همچنین ضمن اشاره به تاریخچه زبان و نوشتار در تاریخ بشر و اهمیت آن در حفظ فرهنگ تا به امروز گفت: ایرانی ها در عرصه های مختلف زبان و رابطه خود را با تاریخچه ادبی و فرهنگی خود حفظ کرده اند.
 

وی افزود: اگرچه در زمان ظهور اسلام، ایرانی ها با آغوش باز از این دین الهی استقبال کردند اما آنها در کنار پذیرفتن دین اسلام، زبان فارسی را نیز حفظ کرده اند.
 

رئیس بخش تحقیقات فارسی، با اشاره بر نقش شعرای فارسی زبان در حفظ زبان و فرهنگ ایرانی گفت: هیچ جایگزینی برای اشعار فردوسی، سعدی، حافظ، نظامی، غنی کشمیری، بیدل دهلوی و سایر شعرای فارسی وجود ندارد و هرکدام از این شعرا نقشی در حفظ فرهنگ ایرانی بازی کرده اند.
 

شکر الهی با تاکید بر اینکه جوامع باید با تکیه بر نسخه های قدیمی و خطی خود فرهنگ خود را حفظ کنند گفت: در جوامع شرقی هجوم فرهنگ های غربی سبب شده است که جوان ها با پیشینه خودشان قطع رابطه کنند و منزلت خود را نشناسند. شناسایی و آشنایی ما با پیشینه خود از طریق حفظ نسخه های خطی قدیمی بسیار مهم است.
 

بنابر این گزارش، دکترعلی دهگاهی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره هند نیز به عنوان مهمان ویژه این نشست در سخنانی گفت: اختراع خط سبب حفظ میراث بشریت شده است. در زمینه دینی ، پیامبر در هر عصری معجزه‌ای برای ترغیب مردم به ایمان آوردن ارائه داد که این معجزه‌ها مختص عصر خود بود اما معجزه پیامبر اسلام از خط، کتابت و مکتوب نشات گرفته است. این معجزه برای همه زمان ها بود

.
وی تاکید کرد: زبان فارسی در سده های مختلف ابزار مهمی برای حفظ هویت ایرانی بود و نقش بسیار پر رنگی در احیای هویت یک ملت بزرگ داشت.

 

وی با اشاره به نقش هند در حفظ زبان فارسی گفت: بسیاری از دستاوردهای مهم بشریت در هند اتفاق افتاده است. در گذشته اندیشمندان ایرانی که به هند سفر کرده‌اند هنر خود را به این کشور منتقل کردند. زبان و خط فارسی در بخش های مختلف هند وجود داشته و اندیشمندان هندی نقش بسیار مهمی در احیای هنر های خط نویسی فارسی داشته اند.
 

این سمینار با حضور استادان زبان فارسی، محققان و دانشجویان زبان فارسی به میزبانی پروفسور عبدل الحلیم رئیس دانشکده زبان فارسی دانشگاه جامیا ملیا اسلامیا برگزار شد.

پایان خبر

چهارشنبه 18 بهمن 1396  9:14

 اخبار مرتبط
يکشنبه 17 تير 1397  |  امسال، سال نشست اخلاق در ادب فارسی در هند بود
يکشنبه 2 ارديبهشت 1397  |  ادیبان هند در دهلی نو از مقام سعدی تجلیل کردند
آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  4:53:48
تعداد بازديد از اين خبر : 1327
کدخبر : 1550

کليد واژه هاي مرتبط : مرکز تحقیقات زبان فارسی در هند  ;