|
نوع خبر 
 
 
سفیر ایران درمسکو:
امیدوارم زبان فارسی همانند روابط ایران و روسیه گسترش یابد
سنایی در مراسم اختتامیه چهاردهمین المپیاد زبان و ادبیات فارسی در مسکو ابراز امیدواری کرد که زبان فارسی همانند روابط ایران و روسیه که پیشرفت چشمگیری کرده است، توسعه یابد.
امیدوارم زبان فارسی همانند روابط ایران و روسیه گسترش یابد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از خبرگزاری ایرنا، مهدی سنایی ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، عصر روزگذشته( سه شنبه) در مراسم اختتامیه چهاردهمین المپیاد زبان و ادبیات فارسی که در انستیتو آسیا و آفریقا وابسته به دانشگاه دولتی مسکو برگزار شد، گفت: المپیاد زبان و ادبیات فارسی تبدیل به یک سنت حسنه و آیین شده و سالهاست برگزار و تکرار می‌شود و در ضمن دانشجویان زبان فارسی از مناطق مختلف روسیه در آن حضور پیدا می‌کنند و اصل تکرار خوب است.

سنایی افزود: امیدواریم که این المپیاد سال به سال رشد کند و هر سال از تجربیات سال های گذشته بیشتر استفاده شود تا شاهد توسعه آن باشیم.


سفیر ایران در روسیه با یادآوری این نکته که در سال 2001 که هنوز المپیاد زبان و ادبیات فارسی در روسیه برگزار نمی شد، نخستین دوره دانش افزایی زبان فارسی تاسیس شد، افزود: کسانی که آن روز به عنوان دانشجو شرکت کرده بودند، امروز در المپیاد زبان و ادبیات فارسی به عنوان استاد شرکت کرده‌اند.


وی گفت: نقش ایران شناسی و توسعه زبان فارسی در روابط ایران و روسیه را اعضای حاضر در این نشست به خوبی می‌دانند و من امیدوارم ایران شناسی و آموزش زبان فارسی، پا به پای روابط ایران و روسیه، رشد کند.


سفیر ایران در روسیه با بیان اینکه امروز اقدامات زیادی در توسعه زبان فارسی و ایران شناسی در روسیه انجام گرفته است، اظهار داشت: اما روابط دو کشور در عرصه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی توسعه فراوان یافته است.
 

سنایی گفت: هیچگاه در 500 سال گذشته روابط ایران و روسیه به این شکل نبوده است که روسای جمهوری دو کشور دو بار در یک سال با یکدیگر دیدار کنند.


وی دیدارهای وزیران خارجه روسیه و ایران را بی سابقه خواند و افزود: همکاری‌های دو کشور پیشرفت‌ها و ثمرات خوبی در عرصه‌های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم داشته است.


سفیر ایران در روسیه گفت: در فضای جدید باید بیش از پیش تلاش کنیم که ایران شناسی و زبان فارسی توسعه یابد؛ البته می بینیم که اقدامات فراوانی ازسوی طرف ایرانی و همکاران روس در حال انجام است.


در پایان مراسم به برگزیدگان چهاردهمین المپیاد منطقه ای زبان فارسی در حوزه های مختلف دستور، درک شنیداری، نگارش و گفت وگوی زبان فارسی و مسابقه انشاء انقلاب اسلامی جوایزی اهدا شد.


همچنین دوتن از دانشجویان برتر این مراسم، پیش از دریافت جوایز، اشعاری از نیما یوشیج و پرویز خانلری مشاهیر معاصر ایران خواندند.

 

به گزارش روابط عمومی بنیادسعدی، در این مراسم همچنین عباس نجار، مدیر آموزش بنیاد سعدی نیز در سخنانی به معرفی بنیاد سعدی و تالیفات آن و اهمیت آموزش زبان فارسی در جهان پرداخت.

پایان خبر

چهارشنبه 18 بهمن 1396  17:19
منبع : ایرنا

 اخبار مرتبط
يکشنبه 20 فروردين 1396  |  برگزاری المپیاد زبان فارسی در ۱۰ کشور در سال ۹۶
يکشنبه 8 شهريور 1394  |  حضور بنیادسعدی در نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو
شنبه 28 آذر 1394  |  حداد عادل: ایرانشناسان روس در توسعه همکاری های فرهنگی ایران و روسیه نقش فعالی دارند
شنبه 28 آذر 1394  |  تقدیر مقامات ایرانی از ایرانشناس برجسته روسی-خاطره حداد عادل از شهید مطهری
آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  11:1:58
تعداد بازديد از اين خبر : 1077
کدخبر : 1549

کليد واژه هاي مرتبط : روسه  ;  مسکو  ;  سنایی  ;  المپیاد زبان فارسی  ;