|
نوع خبر 
 
 
استاد زبان فارسی دانشگاه بمبئی:
زبان فارسی در دانشگاه‌های هند تدریس می‌شود
اشفاق حسین در دیدار با وابستگی فرهنگی کشورمان در بمبئی با اشاره به اختصاص بخش مستقل زبان فارسی در دانشگاه‌های هند گفت: زبان فارسی در بیش از ۶۰ دانشگاه در هند، تدریس می‌شود.
زبان فارسی در دانشگاه‌های هند تدریس می‌شود

اشفاق حسین در دیدار با وابستگی فرهنگی کشورمان در بمبئی با اشاره به اختصاص بخش مستقل زبان فارسی در دانشگاه‌های هند گفت: زبان فارسی در بیش از ۶۰ دانشگاه در هند، تدریس می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اشفاق حسین، استاد زبان فارسی دانشگاه بمبئی ضمن حضور در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران با مهدی زارع‌بی‌عیب، مسئول این نمایندگی فرهنگی، دیدار و علاقمندی خود را برای انتخاب رشته دکترا در خصوص علامه طباطبایی (ره) اعلام کرد.

اشفاق حسین ضمن تبریک و خرسندی از مکان جدید خانه فرهنگ ایران در بمبئی، گفت: مکان جدید خانه فرهنگ بسیار زیبا تزیین شده که نشان دهنده فرهنگ و تمدن باشکوه ایران زمین است.

این استاد زبان فارسی در سخنان خود، تأکید کرد: تاریخ پیوند ایران و هند به هزاران سال پیش برمی‌گردد و زبان فارسی در بیش از ۶۰ دانشگاه در هند، تدریس می‌شود. همچنین، در چندین دانشگاه این کشور نیز بخش مستقل زبان فارسی وجود دارد.

وی ادامه داد: طی سال‌های گذشته، فارسی دومین زبان رسمی هند و زبان فرهنگی و علمی بود و از زبان فارسی برای امور رسمی و دیوانی بهره می‌گرفتند.

اشفاق حسین اظهار کرد: هم‌اکنون دوره‌های کوتاه مدت و آکادمیک در دانشگاه بمبئی برای علاقمندان به زبان فارسی دایر است. دپارتمان فارسی نیز به نحوه شایسته‌ای مشغول فعالیت است که از آن جمله می‌توان به برگزاری چندین سمینار درباره زبان فارسی در موضوعات مختلف اشاره کرد.

وی در ادامه، یادآور شد: علاقمندان فراوانی در این سمینارها شرکت می‌کنند و علاوه بر آن، کلاس‌های درسی نیز به همت دانشگاه و حضور اساتید و دانشجویان به صورت کامل برگزار می‌شود.

وجود هزاران نسخه خطی فارسی در کتابخانه‌های هند

زارع‌بی‌عیب، مسئول خانه فرهنگ کشورمان در سخنان خود، با اشاره به اهمیت و جایگاه زبان فارسی گفت: آثار زبان فارسی هنوز هم در سراسر هند مشهود است و زبان فارسی برای هندی‌ها زبان خارجی و تنها یک زبان نیست، بلکه یک فرهنگ است.

وی افزود: مجموعه کتاب‌های خطی فارسی حدود صد هزار نسخه در کتابخانه‌های هند تخمین زده می‌شود و شاید بزرگ‌ترین ذخیره‌ای باشد که از کتاب‌های خطی فارسی در جهان، وجود دارد.

مسئول خانه فرهنگ کشورمان همچنین، مطرح کرد: خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران دارای وظایف بسیاری است که یکی از آنها گسترش و بسط زبان شیرین فارسی در کشورهای دیگر است و امیدواریم بتوانیم با کمک استادان با تجربه این مهم را به نحو احسنت انجام دهیم.

وی با اشاره به برگزاری کلاس‌های درسی در دو دوره مقدماتی و پیشرفته در خانه فرهنگ کشورمان، گفت: ما می‌توانیم در مکان جدید، سمینارها و نمایشگاه‌های متعددی را از آثار هنری هنرمندان هر دو کشور برگزار کنیم و همچنین، از طرح‌ها و برنامه‌های اساتید و هنرمندان برای ارتقاء سطح روابط فرهنگی دو کشور استقبال می‌کنیم.

زارع‌بی‌عیب با تأکید بر اینکه زبان فارسی در شبه قاره هند، تاریخی کهن دارد گفت: در گذشته، فارسی زبان رسمی و اداری هندوستان به شمار می‌رفت، حال نیز می‌تواند همزمان با ارتقا سطح روابط اقتصادی فی مابین دو کشور رشد خوبی داشته باشد.

پایان خبر

يکشنبه 17 ارديبهشت 1396  14:44

 اخبار مرتبط
چهارشنبه 27 بهمن 1395  |  دوره آموزش زبان فارسی در یونان
يکشنبه 26 دى 1395  |  آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در بمبئی
يکشنبه 17 ارديبهشت 1396  |  زبان فارسی در دانشگاه‌های هند تدریس می‌شود
چهارشنبه 25 فروردين 1395  |  بررسی شیوه‌های نوین آموزش زبان فارسی در روسیه
آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  5:18:39
تعداد بازديد از اين خبر : 5386
کدخبر : 1098

کليد واژه هاي مرتبط : هندوستان  ;  دانشگاه بمبئی  ;  رایزنی  ;