|
نوع خبر 
 
 
تجلیل از پیشکسوت زبان فارسی در جمهوری آذربایجان
رایزنی فرهنگی ایران در باکو همزمان با روز سعدی، آیین نکوداشت تهمینه رستم‌آوا، از پیشکسوتان و اساتید زبان و ادبیات فارسی جمهوری آذربایجان را برگزار کرد.
تجلیل از پیشکسوت زبان فارسی در جمهوری آذربایجانرایزنی فرهنگی ایران در باکو همزمان با روز سعدی، آیین نکوداشت تهمینه رستم‌آوا، از پیشکسوتان و اساتید زبان و ادبیات فارسی جمهوری آذربایجان را برگزار کرد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، به نقل ازسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت فرا رسیدن روز سعدی و به همت رایزنی فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان، جهانگیرزاده، سفیر و اصغر فارسی، رایزن فرهنگی کشورمان در باکو، به پاس 65 سال خدمات مستمر پروفسو تهمینه رستم‌آوا در اشاعه زبان فارسی، با حضور در منزل این استاد از وی تقدیر و تشکر کردند.
در این دیدار که جوانشیر محمدزاده، معاون دانشکده زبان دانشگاه دولتی باکو نیز حضور داشت، سفیر کشورمان در خصوص نقش اساتید ارزشمندی همچون خانم رستم‌آوا در ترویج زبان و ادبیات فارسی در جهان به خصوص در جمهوری آذربایجان، مطالبی را ارایه کرد.
جهانگیرزاده همچنین زبان فارسی را زبان محبت، صلح و دوستی بین دو کشور معرفی و این زبان را عاملی برای نزدیکی دو کشور عنوان کرد.
در بخش دیگری از این نکوداشت، اصغر فارسی، رایزن فرهنگی کشورمان در باکو ضمن قدردانی از زحمات  این اندیشمند حوزه زبان و ادبیات فارسی، گفت: زبان فارسی، وسیله انتقال محتوا و حکمت از دیرباز تا کنون برای بشریت بوده است و به دلیل پیشینه درخشان آن بخش مهمی از فرهنگ جهانی محسوب می‌شود.
اصغر فارسی همچنین با تشریح برخی از خدمات پروفسور رستم‌آوا، فعالیت این استاد گرانقدر در اشاعه زبان فارسی را بسیار ماندگار دانست و آمادگی رایزنی فرهنگی ایران برای هر نوع همکاری به منظور ارتقای سطح فارسی‌آموزی در جمهوری آذربایجان را اعلام و به برخی از برنامه‌های درنظر گرفته شده در این باره اشاره کرد.
رایزن فرهنگی کشورمان همچنین وجود شعرای پارسی گوی در دوره‌های گذشته و وجود صدها اثر ارزشمند تاریخی و ادبی به زبان فارسی در گنجینه انیستیتوی نسخ خطی جمهوری آذربایجان را گواهی بر بالندگی و روشن بودن چراغ این زبان در جمهوری آذربایجان دانست.
 در این دیدار تهمینه رستم‌آوا، در بدو ورود میهمانان با سرودن شعری به زبان فارسی در وصف حاضران، مقدم آنان را گرامی داشت و با ابراز خرسندی خود از حضور سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در منزلش، این روز را اتفاقی خاطره‌انگیز برای خود دانست.
رستم‌آوا همچنین آینده زبان و ادبیات فارسی را بسیار درخشان و امیدوار کننده دانست و به انگیزه خود در رابطه با نگارش و تحقیق درباره این زبان شیرین علی رغم کهولت سن خود اشاره کرد.
وی سپس با بیان اینکه به تازگی جلد اول فرهنگ لغت زبان فارسی ـ آذری را به چاپ رسانده، ابراز امیدواری کرد جلد دوم آن را نیز که بخشی از آن  تاکنون به رشته تحریر درآمده، در آینده نزدیک منتشر کند.
تهمینه زبان فارسی

پروفسور تهیمنه رستم‌آوا در سال 1927 میلادی در شهر شکی آذربایجان متولد شد. وی بین سال‌های 1944 تا 1949 در رشته شرق‌شناسی دانشگاه آذربایجان تحصیل کرد و در سال 1953 در مقطع فوق لیسانس فارغ‌التحصیل شد و درسال 1990 دکتری خود را دریافت کرد. وی هم‌اکنون در گروه ادبیات ایران در دانشگاه دولتی باکو در حال فعالیت است.

رستم‌آوا در سال‌های 2004، 2001، 1996، 1994 در در کنفرانس‌های مختلف در شهر تهران شرکت کرده است.
از آثار او می توان به موارد زیر اشاره کرد:
مقالات: ویژگی‌های شاهنامه، ترکیب واژه‌ای زبان فارسی، واژه‌ها در شاهنامه، نقش ریشه فعل‌ها و تألیف بیش از 130 مقاله علمی.
تألیف کتاب: متن آموزشی درس زبان فارسی سال 2004، کتاب درسی برای دانشجویان شرق‌شناسی سال 2008، زبان فارسی برای دانشجویان غیرشرق‌شناسی سال 1998، زبان فارسی برای خودآموزها سال 1997، دستور زبان فارسی و آذربایجانی سال 1998، الفبای افغانی سال 1986 و تدوین متن های آموزشی برای برنامه درسی کارشناسی و کارشناس ارشد
از برجسته‌ترین آثار این پیشکسوت آموزش زبان فارسی در آذربایجان، کتاب آموزش زبان فارسی است که برای تدریس زبان فارسی در دانشگاه‌ها این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کتاب 33 درس دارد و در آخر هر درس لغات آن درس موجود است. در آخر کتاب هم متن هایی برای خواندن و فرهنگ مختصر فارسی ـ آذربایجانی قرار گرفته است.

پایان خبر

 

يکشنبه 3 ارديبهشت 1396  23:44

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 27 شهريور 1397  21:50:53
تعداد بازديد از اين خبر : 2100
کدخبر : 1076

کليد واژه هاي مرتبط : زبان فارسی ادبیات فارسی آموزش زبان فارسی بنیادسعدی بنیاد سعدی ایران آذربایجان تهمینه رستم آوا  ;