|
نوع خبر 
 
 
فرهنگ املایی خط فارسی بر روی وبگاه فرهنگستان
در نخستین جلسه آیین نامه چهارمین دوره جایزه فرهنگستان به مطبوعات مقرر شد کتاب فرهنگ املایی خط فارسی به منظور استفاده اصحاب جراید و نشریات در سراسر کشور، به صورت پی دی اف بر روی تارنامای فرهنگستان زبان و ادب فارسی قرار گیرد.
فرهنگ املایی خط فارسی بر روی وبگاه فرهنگستان

نخستین جلسۀ آئین‌نامۀ چهارمین دورۀ جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات، در خردادماه 1395، با حضور دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، برگزار شد. در این جلسه، علاوه بر طرح مسائل کلی مربوط به این جایزه که هم‌زمان با جشنوارۀ مطبوعات به نشریات برگزیده اعطا می‌شود، مقرر شد که کتاب فرهنگ املایی خطّ فارسی به‌صورت پی‌دی‌اف بر روی وبگاه فرهنگستان بارگذاری شود. با توجه به اینکه یکی از معیارهای ارزیابی جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات «رعایت نکات ویرایش فنّی، شامل در نظر داشتن دستور خطّ فرهنگستان و نداشتن غلط‌های املایی و حروف‌نگاری و فاصلۀ کلمات» است، این تصمیم اتخاذ شد تا اصحاب جراید و نشریات در سراسر کشور بتوانند از مصوّبات فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حوزۀ رسم‌الخط آگاهی یابند و از آن بهره ببرند.

کتاب فرهنگ املایی خطّ فارسی شامل بیش از سی‌هزار واژۀ مرکّب است که رسم‌الخطّ آن‌ها بر اساس مصوّبات فرهنگستان در این مجموعه درج شده است.پیش از این کتاب دستور خطّ فارسی مصوّب فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز بر روی وبگاه فرهنگستان قرار گرفته بود. علاقه‌مندان برای دریافت این دو کتاب می‌توانند به نشانی‌های زیر مراجعه کنند:

http://www.persianacademy.ir/UserFiles/File/fe1394.pdf

http://www.persianacademy.ir/UserFiles/File/D_Final.zip

 

سه شنبه 9 شهريور 1395  17:46
منبع : فرهنگستان زبان و ادب فارسی

آخرين تاريخ بازديد : دوشنبه 28 خرداد 1397  21:12:9
تعداد بازديد از اين خبر : 1938
کدخبر : 801

کليد واژه هاي مرتبط : بنیاد سعدی فرهنگ املایی خط فارسی فرهنگستان زبان ادب اصحاب جرایر نشریات جایزه  ;