|
نوع خبر 
 
 
معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در گفت وگو با نشریۀ «فانوس‌ فارسی»:
بنیاد سعدی، خانه امید فارسی‌آموزان است
معاون بین‌الملل بنیاد سعدی، گفت: از مهمترین فعالیت‌های ما جلب انگیزه و حمایت از فارسی‌آموزان است و به عبارتی بنیاد سعدی خانۀ امید آنان است و ما تلاش می‌کنیم تا پاسخگوی نیازهای اصلی فراگیران زبان فارسی در جهان باشیم.
بنیاد سعدی، خانه امید فارسی‌آموزان است

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، «فانوس‌فارسی» نخستین نشریۀ آموزشی و مهارت‌افزایی زبان‌فارسی ویژه فارسی‌آموزان خارجی است که از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان به عنوان نمایندگی بنیاد ‌سعدی در بلگراد به صورت فصلنامه منتشر می‌شود.

مدیر مسوول این نشریه آموزشی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نماینده بنیاد سعدی در صربستان و مشاور علمی آن دکتر رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی است. سعید صفری، استاد اعزامی بنیاد سعدی به بلگراد نیز سردبیری و تهیه محتوای آموزشی «فانوس فارسی» را بر عهده دارد.

 

نشریه آموزشی و مهارت‌افزایی «فانوس فارسی» که نسخۀ الکترونیکی آن نیز در وبگاه بنیاد سعدی قراردارد در دومین شمارۀ خود، گفت‌وگویی با سیدمحمدرضا دربندی، معاون بین‌المل این بنیاد انجام داده است که متن آن را به شرح زیر می‌خوانید:

 

جناب اقای دربندی، بنیاد سعدی برای آموزش زبان فارسی چه کارهایی انجام می دهد؟

بنیاد سعدی، نهادی است که به‌طور تخصصی برای مدیریت، برنامه‌ریزی و سامان‌دهی موضوعات مربوط به آموزش زبان فارسی در خارج از ایران تشکیل شده است. کار اصلی بنیاد سعدی آموزش علمی زبان فارسی و گسترش زبان فارسی در خارج از کشور است. در بخش آموزش، تهیه کتاب ها، منابع آموزشی، تربیت مدرسان زبان فارسی و آموزش حضوری صورت می‌گیرد و بخش گسترش زبان فارسی، مربوط به هماهنگی‌ با دانشگاه ها و مراکز آموزشی خارجی، تشکیل دوره‌های زبان فارسی در کشورهای مختلف، حمایت از کرسی‌های زبان فارسی، اعزام مدرسان و استادان برای تدریس و حمایت آموزشی از فارسی‌آموزان است.

 

آموزش زبان فارسی در کشورهای مختلف چگونه ارایه می‌شود؟

بطور خلاصه می توان آن ها را در سه گروه دسته بندی کرد:  در بعضی از کشورها، کرسی زبان فارسی یا ایران‌شناسی وجود دارد و دانشجویان در مقاطع کارشناسی تا دکتری زبان فارسی یا ایران‌شناسی می‌خوانند. گروه دوم کشورهایی هستند که درس زبان فارسی، به صورت واحد انتخابی در گروه‌هایی مثل شرق‌شناسی یا زبان‌های خارجی ارایه می‌شود و گروه سوم داوطلبان آزاد هستند که از روی علاقه در کلاس های زبان فارسی شرکت می کنند.  

 

برای حمایت از فارسی‌آموزان، بنیاد سعدی چه امکاناتی را فراهم می‌کند؟

یکی از مهمترین فعالیت‌های ما در بنیاد، جلب انگیزه و حمایت از فارسی‌آموزان است. بنیاد سعدی به عبارتی، خانۀ امید فارسی‌آموزان است. ما در بنیاد تلاش می‌کنیم تا پاسخگوی نیازهای اصلی فارسی آموزان باشیم. برای مثال، اگر به کتاب و منابع آموزشی نیاز دارند، علمی‌ترین و مناسب‌ترین منابع در اختیارشان قرار بگیرد یا اگر نیاز به حضور در دوره‌ آموزشی دارند، بتوانند در دوره‌هایی شرکت کنند. خوب است بدانید، ما علاوه بر برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی که هر سال تعداد زیادی از سراسر جهان در تابستان به ایران می‌آیند، دوره‌های تخصصی و اختصاصی هم برای فارسی‌آموزان مختلف برگزار می‌کنیم.

 

شرکت در این دوره‌ها برای فارسی‌آموزان خیلی هیجان‌انگیز است و علاقه بسیار زیادی برای حضور در آن دارند، فارسی‌آموزان برای پذیرش در این دور‌ه‌ها چه کارهایی باید انجام دهند؟

حضور در ایران و شرکت در این دوره‌ها یکی از تقاضاهای اصلی دانشجویان زبان فارسی و فارسی‌آموزان از سراسر جهان است. ما هم تلاش می کنیم که این دوره‌ها هر سال با کیفیت بهتر صورت بگیرد. هرچند که محدودیت پذیریش به دلیل تقاضای زیاد وجود دارد، با این حال، نخستین مرحله کار، شرکت فارسی‌آموزان در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی مرتبط با بنیاد سعدی است که در کشورهای مختلف برگزار می‌شود، البته دانشجویان رشته‌های زبان و ادبیات فارسی و سپس دانشجویان رشتۀ شرق شناسی در اولویت هستند.

 

آیا بنیاد سعدی بورسیه تحصیلی به‌ فارسی‌آموزان خارجی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایران اعطا می‌کند؟

ما ارتباط بسیار خوبی با وزارت علوم و دانشگاه‌های مختلف در ایران داریم، اعطای راتبه (یا به قول شما بورس تحصیلی) از سوی این مراکز صورت می‌گیرد، اما اطلاع رسانی و حمایت از کسانی که علاقمند به شرکت در رشته‌های زبان فارسی یا ایران شناسی هستند را ما انجام می‌دهیم. کاربرگ‌های (فرم) ثبت‌نام نیز در رایزنی های فرهنگی ج.ا.ایران موجود است و به راحتی در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد.

 

آیا بنیاد سعدی مدرک بین المللی زبان فارسی ارایه می دهد؟

در حال حاضر، به همه کسانی که در دوره‌های آموزشی بنیاد سعدی شرکت می کنند، گواهینامۀ شرکت یا موفقیت در دوره اعطا می‌شود. ولی به زودی آزمون معیاری آماده خواهد شد، مانند تافل در زبان انگلیسی، و دانشجویان رشتۀ زبان فارسی و همۀ فارسی آموزان می‌توانند با شرکت در این آزمون‌ها، مدرک مورد نظر را دریافت کرده و از مزایای آن استفاده می کنند.

 

کتابها و منابع آموزشی بنیاد سعدی را از کجا باید تهیه کرد؟ آیا امکان خرید آنلاین آنها وجود دارد؟

فعلا امکان خرید برخط یا آنلاین وجود ندارد، اما این مهم در برنامه‌های ما دیده شده است. به‌زودی در بسیاری از نمایندگی‌های بنیاد سعدی در خارج از کشور، یعنی سفارتخانه‌ها و رایزنی‌های فرهنگی ایران، این امکان وجود خواهد داشت که فارسی آموزان کتاب ها و منابع آموزشی بنیاد سعدی را تهیه کنند.

 

برای ارتباط بیشتر با بنیاد سعدی، آیا انجمن یا باشگاهی وجود دارد که فارسی‌آموزان عضو آن شوند؟

جامعه مجازی زبان فارسی در وبگاه بنیاد سعدی، به آدرس saadifoundation.ir امکانی است که فارسی‌آموزان می‌توانند با عضویت در آن، با دیگر فارسی‌آموزان در ارتباط باشند. همکاران ما در بنیاد هم با حضور در این پایگاه، پاسخگوی فارسی‌آموزان هستند.

(نشانی صفحه «جامعه مجازی فارسی‌آموزان»: www.fln.saadifoundation.ir)

 

از فرصتی که در اختیار نشریه فانوس فارسی قرار دادید، متشکریم.

خواهش می‌کنم. برای شما و همه فارسی‌آموزان آرزوی موفقیت می‌کنم.

 پایان خبر/

 

شنبه 4 دى 1395  13:41
منبع : فانوس فارسی، نشریه آموزشی و مهارت افزایی زبان فارسی

آخرين تاريخ بازديد : دوشنبه 28 خرداد 1397  17:34:20
تعداد بازديد از اين خبر : 2300
کدخبر : 937

کليد واژه هاي مرتبط : بنیاد سعدی آموزش فارسی ایران صربستان بلگراد نشریه آموزشی مهارت فانوس سید محمدرضا دربندی محسن سلیمانی رضامراد صحرایی سعید صفری Iran Serbia Belgrad Per  ;