|
نوع خبر 
 
 
معاون بین الملل بنیاد سعدی در دانشگاه دولتی تفلیس؛
صلح طلبی و نوع دوستی در آثار شعرای ایرانی مشهود است
معاون بین الملل بنیاد سعدی در نشست بزرگداشت سعدی در دانشگاه دولتی تفلیس گرجستان، گفت: صلح طلبی و نوع دوستی در آثار کلیه شعرای ایرانی به ویژه سعدی مشهود است.
صلح طلبی و نوع دوستی در آثار شعرای ایرانی مشهود است

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، مراسم بزرگداشت استاد سخن، سعدی شیرازی با موضوع «اخلاق در آثار سعدی» و با حضور سید محمدرضا دربندی، معاون بین الملل بنیاد سعدی، محسن کبریایی زاده، کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، مجتبی کامران فرد رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در گرجستان، پروفسور نومادی بارتایا رییس کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی تفلیس و جمعی از اساتید، ایرانشناسان و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی و همچنین کارگزاران ج.ا.ا در محل دانشگاه دولتی تفلیس گرجستان، برگزار شد.

در ابتدای مراسم، سید محمدرضا دربندی، معاون بین الملل بنیاد سعدی در بیان ویژگیهای ادبیات ایران و آثار سعدی گفت: صلح طلبی و نوع دوستی در آثار کلیه شعرای ایرانی به ویژه سعدی مشهود است و این خود گواه توجه به جهات معنوی انسان است.

وی در تبیین جایگاه سروده های سعدی، افزود: آثار سعدی در ادبیات کلاسیک جهان منحصر به فرد بوده و جایگاه ویژه ای در ادبیات جهان داشته و مورد توجه ایرانشناسان در سایر کشورها است.

دربندی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با استفاده از این ظرفیت ادبی ارزشمند، تعامل و دوستی با جهانیان را سرلوحه روابط اجتماعی قرار داده و در این مسیر با تمام توان حرکت خواهد کرد.

معاون بین الملل بنیاد سعدی در پایان سخنان خود، گفت: توجه به مشترکات فرهنگی می تواند موجب توسعه روابط بین کشورها باشد، از اینرو انتظار داریم در آینده شاهد همکاری های بیشتر در زمینه ها و سطوح مختلف بین دو کشور ایران و گرجستان باشیم.

پروفسور نومادی بارتایا، رییس کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی تفلیس نیز در سخنانی ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی جهت برگزاری نشست ادبی در خصوص جایگاه سعدی و آثارش در ادبیات جهان، گفت: سعدی یکی از محبوب ترین شعرای شناخته شده در گرجستان است و می توان او را میراث جهانی ملتها دانست.

وی در ادامه اظهار داشت: بسیاری از مردم گرجستان از طریق خواندن ترجمه های آثار سعدی با ادبیات ایران آشنا شده اند و می توان گفت، سعدی سنبل و نشان ادبیات فاخر ایران زمین است.  

مجتبی کامران فرد رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی، در سخنانی ضمن خوش آمدگویی و تشکر از اساتید، دانشجویان زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسان، با اشاره به جایگاه سعدی و آثارش در ادبیات ایران و جهان، گفت: آنچه سروده های سعدی را در تاریخ ادبیات جهان بی همتا نموده، توجه به دو عامل ادبی و جامعه شناختی جوامع است.

وی ادامه داد: سروده های سعدی در عین سادگی خلاصه ای از تفکرات صحیح انسانی و مفاهیم عمیق اخلاقی را بیان می کند و سلامت دنیا و آخرت بشر را به همراه دارد.

رایزن فرهنگی جمهوری کشورمان در گرجستان، ادامه داد: توجه به خرد و اندیشه، تواضع و تعلیم و تربیت از ویژگیهای منحصر به فرد استاد سخن سعدی است و در واقع میتوان سعدی را پاسدار زبان فارسی در طول تاریخ دانست و هیچ کس را قدرت رقابت با او نیست.

نماینده بنیاد سعدی در گرجستان در پایان ضمن تقدیر از میهمان گفت: اگر قدرتهای جهانی تنها یک بیت از اشعار سعدی را که مانند نگینی سر در ساختمان سازمان ملل را درخشان کرده، ملاک عمل قرار می داند بی شک جهان امروز شاهد این بد رفتاری ها نبود.

وی افزود: این گفته سعدی نشان از اخلاق انسانی، طبع بلند او و گواه این موضوع است که او و آثارش مخصوص مرز و جغرافیای ایران زمین نیست و جهانیان ارزش سروده های او را دریافت کرده اند.

در پایان این مراسم که با موضوع «اخلاق در آثار سعدی»، روز پنج شنبه دوم اردیبهشت ماه سالجاری در محل دانشگاه تفلیس برگزار شد، دانشجویان رشته ایرانشناسی و زبان و ادبیات فارسی دانشگاه های گرجستان، اشعاری را از آثار سعدی قرائت و ترجمه نمودند که مورد استقبال مدعوین قرار گرفت.   

پایان خبر///

يکشنبه 5 ارديبهشت 1395  10:19

آخرين تاريخ بازديد : شنبه 27 مرداد 1397  8:42:32
تعداد بازديد از اين خبر : 3992
کدخبر : 542

کليد واژه هاي مرتبط : معاون بین الملل بنیاد سعدی سید محمدرضا دربندی نشست بزرگداشت سعدی دانشگاه دولتی تفلیس صلح طلبی نوع دوستی شعرای ایرانی سعدی مشهود پروفسور نوم  ;