|
نوع خبر 
 
 
فارسی آموزان صربی برگزار کردند؛
جشن «سلام بر بهار» در دانشگاه بلگراد
در آستانه فرارسیدن بهار و نوروز، فارسی‏ آموزان دانشگاه بلگراد با آیین‏ های گرامیداشت بهار و نوروز آشنا شدند و با خواندن شعرهایی از شاعران ایرانی به استقبال بهار رفتند.
جشن «سلام بر بهار» در دانشگاه بلگراد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، شب فرهنگ ادب فارسی با عنوان «سلام بر بهار» با حضور رئیس دانشکده ادبیات و زبان‏های خارجی دانشگاه بلگراد، سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در صربستان، جمعی از استادان و دانشجویان فارسی‏آموز در این دانشگاه برگزارشد.

در ابتدای این برنامه، دکتر سعید صفری، مدرس زبان فارسی، در خصوص اهمیت بهار در شعر شاعران ایرانی توضیحاتی ارایه کرد و سپس اشعاری از سعدی و مولانا در ستایش بهار توسط سرجان اشتاولیان و بنیامین موشوویچ خوانده شد.

آنا ماریوویچ و الیا استوانوویچ از دیگر فارسی آموزان نیز متنهای ادبی خود درباره بهار و طبیعت را قرائت کردند.

در بخشی دیگر از این مراسم و پس از نمایش نماهنگی از جشن بهار در ایران، تئودورا رادوانوویچ به تشریح آیین‏های نوروزی از جمله خانه تکانی، تهیه سفره هفت سین، دید و بازدید و نیز جشن های سه گانه (چهارشنبه سوری، نوروز و سیزده بدر) پرداخت و در ادامه یلنا ویدوویچ، با نمایش فیلم و اسلاید، گزارشی از حضور خود در دوره دانش افزایی بنیاد سعدی در تیرماه 96 را برای دانشجویان بازگوکرد که مورد استقبال واقع شد.

در این مراسم، دکتر لیلیانا مارکوویچ، رئیس دانشکده ادبیات و زبان‏های خارجی دانشگاه بلگراد در سخنانی، ضمن تجلیل از سنت‏ خردمندانه ایرانیان برای تعیین سال نو در آغاز فصل بهار اظهار داشت: «از ملتی با چنین سابقه کهن تاریخی، انتظاری جز این نیست که آیین ها و سنت هایی داشته باشند که در دنیا منحصر به فرد است. برگزاری جشن برای آغاز بهار و سنت هایی که ایرانیان برای سال نو دارند، بسیار جالب و قابل مطالعه است زیرا هم با جریان طبیعت همسو است و هم ریشه در آیین های بسیار کهن دارد».

وی همچنین با ابراز خرسندی از علاقمندی دانشجویان این دانشکده به یادگیری زبان فارسی گفت: « این افتخار و البته اعتبار بزرگی برای دانشگاه ماست که تعداد زیادی از دانشجویان با خواست و علاقه خود، زبان فارسی را انتخاب می‏کنند و به واسطه آن با تاریخ، فرهنگ و ادبیات ایران نیز آشنا می‌شوند.

وی گفت: مصمم هستیم تا با کار تیمی و تلاش بیشتر، زبان فارسی و مطالعات ایرانی در این دانشکده را تثبیت و زمینه ارتقاء سطح آموزش را فراهم کنیم».

مهدی شیرازی، سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان و نماینده بنیادسعدی نیز در این جشن، با تقدیر از مسئولین دانشگاه برای همکاری در اجراء برنامه‌های فرهنگی مرتبط با زبان فارسی و فرهنگ ایران به موضوع نوروز اشاره کرد و اظهار داشت: « آمدن بهار و نو شدن طبیعت، پیام بزرگی به همراه دارد و می باید ما را به تفکر و تدبر در آفرینش و توجه به اخلاق و معنویت وادار کند».

وی از دانشجویان خواست تا اشتیاق و انگیزه بیشتری به یادگیری زبان فارسی بپردازند زیرا با توجه به بهبود مراودات دو کشور و لغو ویزا، فرصت های کار، اشتغال بهتری فراهم خواهد آمد.

شیرازی همچنین از برنامه‌های رایزنی فرهنگی و نمایندگی بنیاد سعدی در صربستان برای اعزام دانشجویان به دوره های دانش‏افزایی و اعطای بورس های تحصیلی به دانشجویان برتر خبر داد.

پایان خبر

سه شنبه 22 اسفند 1396  10:57

 اخبار مرتبط
چهارشنبه 1 فروردين 1397  |  پیام تبریک نوروزی رییس بنیاد سعدی به فارسی آموزان و علاقمندان به زبان فارسی
چهارشنبه 9 اسفند 1396  |  نوروز با پشتوانه نجومی، طبیعی و فرهنگی، جنبه اجتماعی وسیعی دارد
شنبه 18 ارديبهشت 1395  |  دیدارحدادعادل با فارسی آموزان در غرفه بنیاد سعدی
چهارشنبه 7 بهمن 1394  |  تشریح برنامه درسی زبان فارسی برای مسئولان ارشد صربستان
آخرين تاريخ بازديد : شنبه 31 شهريور 1397  6:40:54
تعداد بازديد از اين خبر : 1472
کدخبر : 1605

کليد واژه هاي مرتبط : بلگراد  ;  صربستان  ;  نوروز  ;