|
نوع خبر 
 
 
برگزاری نشست آشنایی با ایران برای دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه بلگراد
با هماهنگی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در صربستان با دانشگاه بلگراد، برای نخستین بار جلسه ای از درس سمینار دانشجویان دکتری رشته های زبان، فرهنگ و ادبیات، به موضوع ایران اختصاص پیدا کرد.
برگزاری نشست آشنایی با ایران برای دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه بلگراد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این جلسه با سخنرانی سعید صفری مدرس اعزامی زبان فارسی نشستی با عنوان «آشنایی با تاریخ ایران و جایگاه ایران در جاده ابریشم» در محل رایزنی فرهنگی برگزار شد.

در این نشست ابتدا صفری، مدرس اعزامی زبان فارسی دانشگاه بلگراد، به طرح موضوع پرداخت و سپس با نمایش فیلمی در چهار اپیزود با زیرنویس صربی، تاریخ تمدن ایران از دوران باستان تا دوره اسلامی به تصویر کشیده شد. سپس دو نماهنگ با موضوعات راه ابریشم و کاروانسرا در ایران نمایش داده شد و در ادامه سرپرست رایزنی فرهنگی ذیل عنوان جایگاه ایران در جاده ابریشم به ارائه مطلب پرداخت.

به گفته صفری مدرس اعزامی زبان فارسی در این سمینار  موضوعاتی همچون سیر شکل گیری جاده ابریشم و نقش ایرانیان در تاسیس جاده شاهی به عنوان پیش درآمدی بر جاده ابریشم و اتصال دریای سرخ به مدیترانه برای تسهیل تجارت در دوران ایران باستان، کالاهای مورد داد و ستد، تبادلات فرهنگی، مذهبی و اندیشه ای در بستر جاده ابریشم و نقش آن در همزیستی مسالمت آمیز ادیان و فرهنگ ها در مسیر این جاده در دوران پیش و پس از اسلام  مطرح شد.

از نکات مهم این نشست آشنایی دانشجویان مقطع دکتری با تاریخ و فرهنگ ایران بطور ملموس تر به شمار می آید. معرفی تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی رایزنی فرهنگی همچون حمایت از پایان نامه های با موضوع ایران و اسلام و تسهیل سفر دانشجویان علاقه مند به ایران برای انجام پروژه های تحقیقاتی حول پایان نامه، از دیگر جنبه های حائز اهمیت این نشست بود.

در ادامه این نشست، پرسش و پاسخ در مورد موارد طرح شده انجام و آثاری از ادبیات معاصر ایران به دانشجویان اهدا شد.

همچنین پس از برگزاری این نشست، مارکوویچ رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه بلگراد ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری این برنامه، خواستار تداوم اینگونه نشست ها و همکاری ها شد.

پایان خبر

سه شنبه 8 خرداد 1397  14:49

 اخبار مرتبط
يکشنبه 31 ارديبهشت 1396  |  طنز ایرانی در چهارمین شماره «فانوس فارسی»
شنبه 20 آبان 1396  |  معرفی رمان‌های برتر فارسی در پنجمین شماره نشریه فارسی آموزان خارجی
دوشنبه 2 بهمن 1396  |  رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در صربستان درگذشت
سه شنبه 26 ارديبهشت 1396  |  بزرگداشت فردوسی با یادبود شرق شناس و مترجم رستم و سهراب
آخرين تاريخ بازديد : جمعه 26 مرداد 1397  22:57:28
تعداد بازديد از اين خبر : 2815
کدخبر : 1708

کليد واژه هاي مرتبط : بلگراد  ;