|
نوع خبر 
 
 
دیدار رئیس بنیاد سعدی با رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکای بنگلادش
رییس بنیاد سعدی با پروفسور «ابوکلام سرکار»، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکای بنگلادش دیدار کرد.
دیدار رئیس بنیاد سعدی با رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکای بنگلادش

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این دیدار که رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش و الهام حدادی، کارشناس کشورهای پاکستان و بنگلادش بنیاد سعدی نیز حضور داشتند، وضعیت زبان فارسی و راهکارهای گسترش آن در این کشور به بحث و بررسی گذاشته شد.

در این نشست، «ابوکلام سرکار» گزارشی از وضعیت زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه­های بنگلادش ارائه کرد.

وی توضیح داد: سه کرسی مستقل زبان فارسی در دانشگاه­های داکا، چیتاگنگ و راجشاهی وجود دارد که این  کرسی در دانشگاه داکا 97 سال قدمت دارد و  جمعا در این سه کرسی حدود 1000 دانشجوی زبان و ادبیات فارسی در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، پیش دکتری و دکترا هستند.

رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکای بنگلادش در ادامه در خصوص پیشینۀ گستردۀ زبان و ادبیات فارسی در سرزمین بنگال و اقبال و توجه عموم جامعۀ بنگلادش به زبان فارسی با خواندن اشعار عطار، سعدی، سنایی، مولوی و حافظ  در مساجد، مدارس و... نکاتی را بیان داشت.

معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی نیز در خصوص ترجمه کتاب آموزش زبان فارسی« گام اول» به زبان بنگالی توسط ابوکلام سرکار پیشنهاداتی را مطرح کرد.

رئیس بنیاد سعدی نیز همکاری­ های گسترده بنیاد سعدی و گروه­ های زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش را خواستار شد.

همچین نشست مشترک دیگری با فرهنگستان زبان و ادب فارسی  به همت بنیاد سعدی برگزار شد.  

این نشست با حضوراعضای شبه قاره فرهنگستان زبان و ادب فارسی؛ محمد رضا نصیری، مینا حفیظی، ثریا پناهی، مهدی رحیم­پور و ابوکلام سرکار، ممیت الرشید، استادیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا، فرهاد درودگریان، مدیر گروه دکتری دانشگاه پیام نور و استاد اعزامی پیشین به دانشگاه داکا و  الهام حدادی، کارشناس ارشد امور بین الملل بنیاد سعدی به بنگلادش صورت پذیرفت.

در این نشست، ارتباط و نقش کم کشور بنگلادش در دانشنامه شبه قاره مورد انتقاد قرار گرفت و در همین راستا، طرح پیشنهاد مدخل ­نویسی و گسترش ارتباطات با استادان، پژوهشگران و محققان بنگالی توسط دکتر نصیری مطرح شد.

به گفته وی  از طریق مشورت با استادان بنگالی و تعیین مداخل مورد نیاز دانشنامه شبه قاره، بخش بنگلادش این دانشنامه کامل  خواهد شد و در آینده شاهد تحقیقات دانشنامه ­ای بیشتری در این حوزه خواهیم بود.

همچنین گروه شبه قاره فرهنگستان حمایت خود را از تحقیق بر روی نسخ خطی فارسی بنگلادش در دانشگاه داکا اعلام کرد.

بنا بر اعلام این خبر، برای آشنایی دانشگاه­ های بنگلادش با انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی مقرر شد تعدادی از کتاب های چاپی فرهنگستان و بنیاد سعدی به ابوکلام سرکار اهدا شود.

پایان خبر

جمعه 4 خرداد 1397  15:5

 اخبار مرتبط
دوشنبه 7 دى 1394  |  پایان هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش
دوشنبه 30 آذر 1394  |  هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در بنگلادش گشایش یافت
يکشنبه 15 فروردين 1395  |  استقبال از دانشجویان جدیدالورود زبان فارسی دانشگاه داکا
چهارشنبه 25 شهريور 1394  |  نگاهی به آموزش زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش
آخرين تاريخ بازديد : جمعه 26 مرداد 1397  22:57:11
تعداد بازديد از اين خبر : 2828
کدخبر : 1704

کليد واژه هاي مرتبط : بنگلادش  ;