ضرورت بررسی وضعیت زبان فارسی در جهان

۱۰ تیر ۱۳۹۴ | ۱۶:۳۴ کد : ۱۰ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۷۹
معاون امور بین الملل بنیاد سعدی در جمع اعضای شوراهای راهبردی بنیاد سعدی، گفت: برای تعریف و ترسیم وضع موجود زبان فارسی در جهان ابتدا باید چهار عامل فرصت ها و تهدیدها در خارج و نقاط قوت و ضعف در داخل را شناسایی کنیم.

معاون امور بین الملل بنیاد سعدی در جمع اعضای شوراهای راهبردی بنیاد سعدی، گفت: برای تعریف و ترسیم وضع موجود زبان فارسی در جهان ابتدا باید چهار عامل فرصت ها و تهدیدها در خارج و نقاط قوت و ضعف در داخل را شناسایی کنیم.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، سید محمدرضا دربندی، معاون امور بین الملل بنیاد سعدی در گردهمایی اعضای شوراهای راهبردی بنیاد سعدی که با حضور رییس بنیاد، معاونان و اکثریت اعضا برگزار شد، با تشریح وضعیت کنونی زبان فارسی درجهان، گفت: ما باید بدانیم که وضعیت این زبان در گذشته چگونه بوده است، امروز کجاست و 30 سال آینده به کجا خواهد رسید.

وی در تشریح چهار عامل فرصت ها، تهدیدها، قوت هاو نقاط ضعف برای گسترش زبان فارسی اظهار کرد: فرصت ما، مردمی از جهان هستند که هنوز نسبت به زبان فارسی علاقه دارند؛ قوت ما، پشتوانه قوی زبان فارسی و تاریخ هفت هزار ساله ایران و زبان فارسی است؛ ضعف ما، بودجه کمی است که برای این زبان صرف می شود و تهدید ما، وجود رقبای خارجی مخصوصا در کشورهای همسایه است.

دربندی تاکید کرد: اکنون ما باید بر اساس این چهار عامل برنامه ریزی کنیم تا بدانیم که مثلا طی سه سال آینده چه کار باید بکنیم و به چه پیشرفتی خواهیم رسید.

وی خاطر نشان کرد: زبان فارسی، 100 سال پیش در مدارس هند و بنگلادش تدریس می شده و حدود 700 سال در منطقه شبه قاره به عنوان زبان اداری و ادبی و شعری بوده است. بوستان سعدی نیز تا حدود 70 سال پیش در مدارس خاورمیانه به خصوص در مدارس کشور مصر، تدریس می شد و همه این اتفاقات به صورت خودجوش و صرفا به خاطر جذابیت موجود در خود زبان فارسی بوده و حمایت چندانی در این رابطه وجود نداشته است.

دربندی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه زبان فارسی باید تا 30 سال آینده به زبان علم تبدیل شود، گفت: برای تحقق این آرزو و فرموده رهبری، باید تلاش کنیم تا وضعیت کنونی زبان فارسی را بهبود بخشیم و تنها راه برای جلوگیری از تحلیل رفتن وضعیت زبان فارسی در جهان و گسترش آن، برنامه ریزی راهبردی و علمی است.

وی با اشاره به مثالی درباره راه های گسترش زبان فارسی در جهان، گفت: در اثر یک تحول مقطعی در کاراکاس، زبان فارسی به شدت در آن منطقه گسترش یافت و آن تحول این بود که چند سال پیش حدود 200 شرکت ایرانی در کاراکاس مشغول به کار شدند و فعالیت های متعددی انجام دادند و همین امر باعث شد تا زبان فارسی در آن منطقه گسترش یابد.

معاون بین الملل بنیاد سعدی با اشاره به تشکیل 12 گروه برای ترسیم وضع موجود زبان فارسی در جهان اضافه کرد: در بنیاد سعدی در حال تهیه و تنظیم «سند راهبردی زبان فارسی در جهان» هستیم که نه تنها برای بنیاد سعدی بلکه برای نظام جمهوری اسلامی ایران و همه نهادها و ارگان ها کاربردی خواهد بود.

پایان خبر


نظر شما :