|
نوع خبر 
 
 
اولین دورة آموزش الفبای فارسی ویژه پزشکان و پرستاران تاجیک
مسئولان یک بیمارستان فوق تخصصی در تاجیکستان، با حرکتی مبتکرانه و به منظور آمادگی برای استفاده از میراث مشترک نیاکان، دوره آموزش الفبای فارسی را برای پزشکان و پرستاران خود برگزار کرده اند.
اولین دورة آموزش الفبای فارسی ویژه پزشکان و پرستاران تاجیک

مسئولان یک بیمارستان فوق تخصصی در تاجیکستان، با حرکتی مبتکرانه و به منظور آمادگی برای استفاده از میراث مشترک نیاکان، دوره آموزش الفبای فارسی را برای پزشکان و پرستاران خود برگزار کرده اند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، نخستین دورة آموزش الفبای نیاکان ویژه پزشکان و پرستاران، در بیمارستان فوق تخصصی ابن سینا واقع در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، با حضور ابراهیم خدایار، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، حسن قریبی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی- تاجیکی، عبدحلیم خالق اف، رئیس هیات مدیران بیمارستان، اساتید زبان فارسی و جمعی از پزشکان و پرستاران این بیمارستان، گشایش یافت.

·        بهره گیری از دانش پزشکی ایران، نیازمند یادگیری البفای فارسی است

 عبدحلیم خالق اف، رئیس هیات مدیران بیمارستان، طی سخنانی یادگیری خط فارسی را از دو جنبه برای مردم تاجیکستان و عموماً تاجیکان آسیای مرکزی مهم ارزیابی کرد و گفت: «نخست اینکه میراث نیاکان از رودکی تا اوایل سدة بیستم، به خط فارسی است و دوم آنکه بهره‏گیری از دانش پزشکی ایران امروز، نیازمند یادگیری این خط است».

·        آمادگی ایران برای برگزاری دوره های تخصصی زبان فارسی در حوزه متون پزشکی

رایزن فرهنگی ایران در تاجیکستان و نماینده بنیاد سعدی نیز با قدردانی از ابتکار مسئولان بیمارستان ابن سینا، آمادگی رایزنی فرهنگی را برای برگزاری دوره‏های تخصصی زبان فارسی با رویکرد خوانش و تحلیل متن‏های پزشکی فارسی به صورت کارگاه‏های دوره‏ای اعلام کرد.

خدایار پیشرفت‎های ایران در این زمینه را انگیزه و دلیل مناسبی برای همکاری‏های علمی دوجانبه بین ایران و تاجیکستان دانست.

·        آموزش خط نیاکان موجب افزایش همکاری علمی ایران و تاجیکستان می شود

در ادامه این آیین، حسن قریبی، رئیس مرکز پژوهشگاه زبان فارسی در تاجیکستان وابسته به بنیاد سعدی، با تأکید بر توانایی زبان فارسی در حوزة علوم جدید، آموزش خط نیاکان را برای افزایش همکاری‏های علمی بین دو کشور بسیار مهم ارزیابی و اظهار امیدواری کرد در پایان این دوره، خاطرات خوبی از در ذهن فراگیران برجا بماند.

بنابر این گزارش، در این دورة آموزشی که از تاریخ 23 آذر 1394در محل بیمارستان ابن سینا، واقع در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز شده است، نزدیک به یکصد تن از پزشکان، پرستاران و بخش خدمات این بیمارستان، 4 ساعت در هفته (درمجموع 32 ساعت) خط فارسی را در سه کلاس جداگانه آموزش می بینند.

بیمارستان فوق تخصصی ابن سینای تاجیکستان در سال 2009 میلادی تأسیس شده است و پزشکان ایران و تاجیکستان به صورت مشترک در ادارة آن سهیم هستند. مسئولیت آموزش خط فارسی این دوره را سه تن از استادان و مدرسان مرکز آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی کشورمان در تاجیکستان به عهده دارند. .

پایان خبر/

سه شنبه 1 دى 1394  3:28
منبع : روابط عمومی بنیاد سعدی

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  15:53:40
تعداد بازديد از اين خبر : 4145
کدخبر : 384

کليد واژه هاي مرتبط : مسئولان بیمارستان فوق تخصصی تاجیکستانحرکتی مبتکرانه منظور آمادگی برای استفاده میراث مشترک نیاکاندوره آموزش الفبای فارسی برای پزشکان پرست  ;