|
نوع خبر 
 
 
امضای توافقنامه آموزش زبان فارسی با دانشکده دکن پونای هند
توافقنامه دوجانبه آموزش زبان و ادب فارسی در دانشکده دکن پونا به امضای رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی و رییس دپارتمان زبان‌شناسی این دانشکده، رسید.
امضای توافقنامه آموزش زبان فارسی با دانشکده دکن پونای هند

توافقنامه دوجانبه آموزش زبان و ادب فارسی در دانشکده دکن پونا به امضای رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی و رییس دپارتمان زبان‌شناسی این دانشکده، رسید.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مهدی زارع‌بی‌عیب، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی، ضمن حضور در دانشکده دکن پونا، یکی از معتبرترین دانشکده‌های ایالت مهاراشترا، با شایلندرا موهان، رییس دپارتمان زبان‌شناسی این دانشکده دیدار و در خصوص پیشینه کهن زبان فارسی در شبه قاره هند گفت‌وگو کرد.

موهان در سخنان آغازین خود، با تأکید بر توسعه روابط و تعاملات بین ایران و هند گفت: زبان فارسی اشتراک های زیادی با زبان هندی دارد. نه تنها در زبان اردو بلکه در سایر زبان‌های بومی هندوستان، کلمات مشترک فارسی دیده می‌شود. علاوه بر آن بسیاری از واژه‌هایی که در زبان اردو وارد شده است، دارای ریشه فارسی است.

رییس دپارتمان زبان‌شناسی دانشکده دکن، نیز ضمن استقبال از برگزاری دوره آموزش زبان فارسی در این دانشکده، گفت: طبق برنامه‌های آموزشی دانشکده، دوره‌های آموزش زبان فارسی به مدت 10 ماه متوالی از ژانویه تا اکتبر سال 2017 میلادی برگزار می‌شود.

وی افزود: پس از پایان دوره، براساس سیستم ارزشیابی موجود به افرادی که حدنصاب نمره قبولی را کسب کنند و تعداد جلسات کافی حضور در کلاس‌ها را دارا باشند، گواهینامه قبولی از سوی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و نیز، تأییدیه دانشکده اعطا می‌شود.

موهان در ادامه سخنان خود، از اجرای طرح‌ها و برنامه‌های فرهنگی خانه فرهنگ کشورمان جهت برپایی نمایشگاه‌ها و فستیوال‌های این دانشکده استقبال کرد.

آمادگی خانه فرهنگ کشورمان جهت آموزش زبان فارسی در هند

زارع‌ بی‌عیب، رییس خانه فرهنگ کشورمان طی سخنانی، گفت: فارسی، زبانی شیرن و یادگیری آن بسیار آسان است و علاوه بر آن، برای چندین قرن زبان رسمی شبه قاره هند بوده است.

وی ضمن اعلام آمادگی خانه فرهنگ کشورمان جهت آموزش زبان فارسی در هند اظهار کرد: امروزه بسیاری از علاقمندان خواهان یادگیری این زبان به صورت آکادمیک هستند؛ خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران آمادگی برگزاری دوره‌های زبان فارسی در دانشکده، دانشگاه و مؤسسات آموزشی را دارد.

زارع‌بی‌عیب در سخنان خود، آمادگی خانه فرهنگ کشورمان را برای سمینارها و نمایشگاه‌های عکس و فیلم در بمبئی اعلام کرد.

در ادامه این دیدار، طرفین ضمن بیان دیدگاه‌های خود نسبت به توسعه آموزش زبان فارسی در بمبئی، توافقنامه دوجانبه برای برگزاری دوره‌های زبان و ادب فارسی در دانشکده دکن را امضا کردند.

آشنایی با دانشکده دکن

دانشکده دکن، توسط «مونت استوارت الفین استون» در شهر پونا تأسیس شد. این دانشکده یکی از قدیمی‌ترین مؤسسات آموزشی در هند محسوب می‌شود. در دانشکده دکن دوره‌های دیپلم مدیریت مجموعه‌های تاریخی، کارشناسی ارشد در رشته‌های زبان‌شناسی، سانسکریت، باستان‌شناسی و دوره‌های دکتری دایر است و هر ساله بسیاری از دانشجویان داخلی و خارجی را جذب می‌کند.

پایان خبر

سه شنبه 2 خرداد 1396  10:44

 اخبار مرتبط
چهارشنبه 2 خرداد 1397  |  برگزاری دوره‌های زبان فارسی در دانشکده دکن هند
چهارشنبه 13 تير 1397  |  کلاس‌های زبان و ادبیات فارسی در دانشکده دکن هند در حال برگزاری است
دوشنبه 26 شهريور 1397  |  اهدای گواهینامه پایان دوره مقدماتی زبان فارسی در پونای هند
آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  20:0:23
تعداد بازديد از اين خبر : 2694
کدخبر : 1130

کليد واژه هاي مرتبط : پونا  ;