|
نوع خبر 
 
 
راز ماندگاری اقبال لاهوری
نمایندگی فرهنگی ایران در مولتان پاکستان، مراسم بزرگداشت شاعر مشرق علامه محمد اقبال لاهوری را برگزار کرد. در این مراسم از اندیشه اقبال لاهوری و راز ماندگای این اندیشه سخن گفته شد.
راز ماندگاری اقبال لاهوری

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، این مراسم با حضور رضی‌الدین رضی، شاعر و نویسنده،  نفیس احمد انصاری، عضو سابق مجلس شورای پاکستان، فارحه جمشید، اقبال‌شناس، عامر شهزاد صدیقی، نویسنده و محقق، علامه مجاهد عباس گردیزی، عضو شیعه علما کونسل پاکستان، شوذب کاظمی، استاد دانشکده ایمرسن مولتان و جمعی دیگر از اساتید و فرهیختگان پاکستانی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم بزرگداشت، مدثر ایوب، از اساتید دانشگاه‌های پاکستان و اقبال‌شناس در سخنانی با تأکید بر اینکه برگزاری این مراسم‌ها باعث روشن شدن افکار نوجوانان ملت طبق آرزوهای علامه اقبال می‌شود، گفت: اقبال به ملت توصیه می‌کرد که به جای پیروی از افکار و فرهنگ غربی، از فرهنگ مشرق‌زمین پیروی کنند.

عامر شهزاد، سخنران دیگر این مراسم هم در سخنرانی گفت: علامه اقبال اشعار خود را برای قوم و ملت مسلمان وقف کرد و به همین سبب تا قیامت، کلام وی زنده و جاوید خواهد بود. امروزه هم اشعار اقبال با ذوق فراوان خوانده می‌شود

وی ادامه داد: اقبال تلاش کرد که با اشعار خود ملت خوابیده مسلمان را بیدار کند و امروز هم همان دعوت فکر در شاعری اقبال وجود دارد و یک بخش مهم شاعری اقبال این است که وی به کردار و صداقت انسان تأکید بسیار کرده است.

فاریه جمشید هم در سخنان خود اظهار کرد: اقبال تلاش کرد تا با کلام خود، ملت خفته را بیدار کند و به آنها درس حفاظت فرهنگ و پاسپانی از حرم را داد.

فاریه جمشید در ادامه با بیان اینکه عمق فکری و احساسات در کلام اقبال ظاهر است، افزود: کلام اقبال در عصر حاضر تشنگی روحی و روانی ما را رفع می‌کند؛ فلسفه خودی اقبال، یک کلام نمونه است که در آن علامه اقبال درباره انسان صحبت کرد. نظر اقبال این بود که که اگر انسان خودش را بشناسد می‌تواند خدایش را بشناسد. در حقیقت علامه اقبال به ما درس انسان‌شناسی و خودداری داد.

اهمیت زبان فارسی در اندیشه اقبال لاهوری

نفیس احمد انصاری، عضو سابق مجلس پاکستان هم در سخنرانی خود در این مراسم گفت: علامه اقبال به ما درس انسان‌دوستی و انسانیت داد.

وی پس از آن درباره اشعار اقبال به نام  «پیغام مشرق» گفت: زبان فارسی برای فهمیدن اشعار اقبال بسیار اهمیت دارد. اقبال جواب اقوام مغرب را در پیغام مشرق به زبان فارسی داد و چونکه آن زمان زبان فارسی در بسیاری از کشورهای آسیا رایج بود، اقبال می‌خواست افکار خود را به وسیله زبان فارسی به تمام اقوام عالم و مسلمانان برساند.

در ادامه نیز رضی‌الدین رضی، با بیان اینکه شرکت در مراسم  بزرگداشت علامه اقبال در خانه فرهنگ ایران برای من افتخار محسوب می‌شود، اظهار کرد: وقتی درباره افکار اقبال سخن می‌گوییم؛ بدون شک به این نتیجه می‌رسیم که اقبال از غلامی و استحصال مسلمانان رنج می‌بُرد و برای پیشرفت و بهتری ما فکر می‌کرد.

وی همچنین با تأکید بر اینکه تأسیس کشور پاکستان نتیجه تعبیر خواب علامه اقبال بود، گفت: افکار اقبال در بسیاری از دانشگاه‌های جهان تدریس می‌شود و بسیاری از محققین و دانشوران دنیا از کلام اقبال استفاده می‌کنند.

رضی ادامه داد: مسلمانان در این زمان نیاز به تفهیم افکار اقبال دارند. اگر دولت‌ها و ملت‌های مسلمان از افکار اقبال پیروی می‌کردند، امروز بسیاری از مشکلات امت مسلمان وجود نداشت.

درس بیداری اقبال با کلام نظم

علامه مجاهد عباس گردیزی، دیگر سخنران این برنامه نیز در صحبت‌های خود اظهار کرد: افکار علامه اقبال طبق قرآن و سنت پیغمبر (ص) و تعلیمات اسلامی است.

وی ادامه داد: حیثیت شاعر در تمام دنیا ممتاز است. قبل از اسلام در زمان جاهلیت نیز شعرا یک مقام خاصی داشتند و اشعار خود را بر دیوار خانه کعبه آویزان می‌کردند و خداوند به پیغمبر (ص) دستور داد که آیاتی از کلام خدا قرآن را نیز در مقابل آن اشعار بر خانه کعبه آویزان کند تا که مردم به کلام خدا آشنا شوند و اثر شاعری آنها تمام شود. علامه اقبال هم به همین روش عمل کرد و با اشعار خود به مردم درس بیداری داد.

 وی افزود: اقبال در مقابل تمام شعرا، با اشعار خود به مردم درس دین و اسلام داد. بیش‌تر شعرا سعی می‌کنند مردم را خوشحال کنند تا از آنها ستایش شود؛ ولی علامه اقبال سعی می‌کرد در کلام خود مردم را بیدار کنند و به آنها درس عمل، کردار و بیداری، دهد.

آخرین سخنران این مراسم زاهده بخاری، مسئول روابط عمومی خانه فرهنگ ایران در مولتان بود که ضمن قدردانی از تمام شرکت‌کنندگان، گفت: مراسم سالروز درگذشت اقبال لاهوری در تمام دنیا به ویژه در ایران و تمام خانه‌های فرهنگ ایران در پاکستان و بیرون از کشور گرامی‌ داشته می‌شود. ما نیز تلاش می‌کنیم  تا در بزرگداشت این روزهای بزرگ، کوتاهی نشود.

 

انتهای پیام/

يکشنبه 5 ارديبهشت 1395  10:59

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  13:31:37
تعداد بازديد از اين خبر : 3184
کدخبر : 549

کليد واژه هاي مرتبط : نمایندگی فرهنگی ایران مولتان پاکستان بزرگداشت شاعر مشرق علامه محمد اقبال لاهوری مراسم اندیشه اقبال لاهوری راز ماندگای  ;