|
نوع خبر 
 
 
کلاس‌های آموزش زبان فارسی در لاهور پایان یافت
همزمان با پایان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در خانه فرهنگ ایران در لاهور پاکستان، زبان‌آموزان و هنرجویان با دریافت گواهینامه قبولی پایان دوره، تجلیل شدند.
کلاس‌های آموزش زبان فارسی در لاهور پایان یافت

همزمان با پایان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در خانه فرهنگ ایران در لاهور پاکستان، زبان‌آموزان و هنرجویان با دریافت گواهینامه قبولی پایان دوره، تجلیل شدند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، آیین اختتامیه کلاس‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی، هنر و خوشنویسی، 10 اسفندماه با حضور جمعی از شخصیت‌های  علمی و ادبی لاهور و فارسی‌آموزان و هنرجویان در محل سالن اجتماعات خانه فرهنگ ایران در لاهور برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید توسط محمد ابوسفیان سیفی، از قاریان قرآن کریم آغاز، سپس اشعاری در مدح حضرت رسول اکرم(ص) به زبان فارسی قرائت شد.

سید محمد اکرم اکرام، رییس بخش اقبال‌شناسی دانشگاه پنجاب لاهور، طی سخنانی ضمن تقدیر از نمایندگی فرهنگی کشورمان در لاهور، از زبان فارسی به عنوان زبانی که ما را به سوی کتاب‌هایی که در جهان نظیر ندارند و فرامی‌خواند، یاد کرد.

وی مثنوی مولوی را از شاهکارهای بشر دانست و گفت: شما زبان‌آموزان باید علاوه بر یادگیری زبان فارسی امروزی و مدرن، آثار و کتاب‌های این بزرگان و گنجینه گرانبهایی که این بزرگان برای ما به جای گذاشتند، را نیز بخوانید.

پس از آن، صفا کاظمیان‌ مقدم، استاد اعزامی از دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: آموزش زبان فارسی، زبان دوم هنر و تخصص است؛ امروزه آموزش زبان فارسی در دانشگاه ایران به عنوان یک رشته تخصصی در حال تدریس است و اساتید با بکارگیری بهترین روش‌ها و بهترین شیوه‌ها در آموزش زبان فارسی مشغول هستند

وی در سخنان خود، تأکید کرد: امید است تا در پاکستان، هم استادان با بکارگیری بهترین روش‌ها و شیوه‌ها در آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان، نقش خود را بیش از پیش ایفا کنند.

در ادامه، محمد ناصر، رییس کرسی فردوسی دانشگاه پنجاب لاهور اذعان کرد: برای من جای بسیار خوشحالی است که همان انگیزه و اشتیاق را در شما عزیزان و زبان‌آموزان مشاهده می‌کنم و می‌بینیم که با وجود تغییر و تحولاتی که در جهان امروزی رخ داده، شمع محبت با زبان و ادبیات شیرین فارسی هنوز هم در قلب شما روشن است.

در بخش پایانی این مراسم، اکبر برخورداری، وابسته فرهنگی و رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور در سخنان خود از همکاری و تلاش اساتید زبان فارسی در جهت اجرایی شدن کلاس‌های زبان فارسی در پاکستان تقدیر و تشکر کرد.

در این مراسم اشعاری از حافظ شیرازی، مقاله‌ای با عنوان «تاریخ زبان فارسی در شبه قاره و اهمیت آن»، مطالبی درباره «زندگی انسان» از نظر  سعدی شیرازی و دیگر حکیمان ایران زمین قرائت و سرود «بهار» و نمایشنامه‌ای در خصوص ایران اجرا شد.

بنابر اعلام این خبر، این مراسم همراه با اعطای گواهینامه به بیش از 70 زبان‌آموز و هنرجو و اهدای هدایایی به رسم یادبود به اساتید زبان و ادبیات فارسی و نفرات برتر کلاس‌های هنری تذهیب، نقاشی آبرنگ و خطاطی و زبان و ادبیات فارسی در مقاطع مقدماتی، متوسطه و پیشرفته به پایان رسید.

گفتنی است، به همت خانه فرهنگ ایران در لاهور و به منظور ترویج و گسترش زبان و ادب فارسی و نیز، فرهنگ و تمدن اصیل اسلامی ایرانی، کلاس‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی و هنر در مراکز علمی و آموزشی این شهر، از جمله جامعه علمیه زینبیه منهاج‌الحسین، جامعه علمیه فاطمة‌الزهرا(س)، جامعه علمیه خدیجة‌الکبری(س)، ایوان صوفیه سازمان اوقاف پاکستان و کانون وکلای لاهور دبستان اقبال، بیت‌الشعور، جامعه علمیه نعیمیه و نمایندگی فرهنگی کشورمان برگزار شد.

 

انتهای پیام/

يکشنبه 16 اسفند 1394  16:17

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 27 شهريور 1397  6:40:47
تعداد بازديد از اين خبر : 4968
کدخبر : 496

کليد واژه هاي مرتبط : همزمان کلاس‌های آموزش زبان فارسی خانه فرهنگ ایران لاهور پاکستان زبان‌آموزان هنرجویان گواهینامه قبولی پایان دوره  ;