|
نوع خبر 
 
 
مراسم بزرگداشت زبان و ادبیات فارسی در لاهور پاکستان برگزار شد
در راستای حفظ و گسترش زبان و ادب پارسی، آیین بزرگداشت زبان و ادبیات فارسی و به مناسبت روز بزرگداشت سعدی‌شیرازی، با همکاری خانه فرهنگ ایران و دانشکده دولتی تاون شیپ لاهور، برگزار شد
مراسم بزرگداشت زبان و ادبیات فارسی در لاهور پاکستان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در آغاز این آیین ظهیر بابر، مدرس زبان و ادبیات فارسی دانشکده تاون شیپ، با بیان سخنانی ابراز کرد: سعدی شیرازی، انسانی والا، ثناگوی پیامبران و حق‌شناس است. کلام شیرین سعدی در مدح پیغمبر اکرم (ص) که قرن‌ها پیش سرود، تا امروز تازه بوده و تا ابد زنده خواهد ماند. سعدی معلم اخلاق و مبلغ محبت است. نسخه‌های «گلستان» و «بوستان» در هر کتابخانه و حتی در خانه‌های ادبا و عرفای پاکستان وجود دارد.

سپس فیلم مستندی در خصوص زندگینامه سعدی شیرازی به نمایش درآمد و پس از آن محمد حسن، رییس بخش تاریخ اظهار دانشکده دولتی تاون شیپ گفت: برای استفاده از کتب و مآخذ تاریخی شبه قاره که به زبان فارسی هستند، آموزش زبان فارسی یک امر لازم است. البته زبان فارسی فقط زبان کشور ایران نیست؛ بلکه در سراسر دنیا، حدود نیم میلیون تن به زبان فارسی آشنایی دارند.

شوکت حیات، رییس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده دولتی دیال سینگ هم در سخنرانی خود ضمن ارایه مقاله خود گفت: مشرف‌الدین مصلح بن عبدالله شیرازی، شاعر و نویسنده بزرگ قرن هفتم هجری قمری است. تخلص او «سعدی» است که از نام اتابک مظفرالدین سعد پسر ابوبکر پسر سعد پسر زنگی، گرفته شده است. در جوانی به مدرسه نظامیه بغداد رفت و به تحصیل ادب و تفسیر و فقه و کلام و حکمت پرداخت. سپس به شام و مراکش و حبشه و حجاز سفر کرد و پس از بازگشت به شیراز، به تألیف شاهکارهای خود دست یازید.

سپس زهرا بتول، دانشجوی کارشناسی دانشکده تاون شیپ که بیش از 10 سال در ایران زندگی کرده است، غزلی از سعدی شیرازی را به خوانش گرفت و در ادامه علی‌اکبر رضائی‌فرد، وابسته فرهنگی ایران در لاهور، ضمن ایراد سخنرانی‌اش گفت: فطرت بشری، جویای مهربانی، لطف، دوستی و عشق است. هنر در ضمیر انسان‌هاست. خشم و کینه و عصبانیت و غضب نیز صفاتی از انسان می‌تواند باشد. و اینها مختص به قوم یا نژاد خاصی یا دوره‌ای خاص از زندگی بشر نبوده است. اگر زبانی بتواند اینها را به گونه‌ای زیبا و آموزنده و حکمت‌آمیز به تصویر بکشد، دلپسند و روح‌نواز بوده و در دل و ذهن دیگر انسان‌ها نقش خواهد بست.

وی افزود: چون زبان فارسی در طول قرون گذشته و با بیان بزرگانی چون سعدی توانسته است اینگونه باشد، لاجرم سال‌هاست که باقی مانده و زنده است و فراتر از مرزها رفته و در سرزمین شما هم به دل‌ها نشسته است. هم‌اکنون اهل علم و فضل و مردم عادی و دانشگاهیان و علما در این سرزمین و دیگر سرزمین‌ها اشعار و سخنان حکیمی چون سعدی را زمزمه می‌کنند.

علی مزمل، مسئول اتاق ایران‌شناسی دانشکده دولتی تاون شیپ، هم دیگر سخنران این آیین بود که بیان کرد: یکی از ابعاد شخصیت سعدی، توجه به درون، است. دو کتاب پر مغز و ارزشمند سعدی «بوستان» و «گلستان»، حاصل شناخت او از انسان است و این دو اثر گرایش انسانی دارد. آن چه سعدی در کتاب‌های خود جمع‌آوری کرده است حاصل 30 سال دنیا دیدن، تجربه زندگی همراه با تامل، شناخت از ماهیت انسان و بهره‌گیری از حکیمان و عارفان است.

پایان خبر

شنبه 8 ارديبهشت 1397  9:57

 اخبار مرتبط
يکشنبه 16 اسفند 1394  |  کلاس‌های آموزش زبان فارسی در لاهور پایان یافت
يکشنبه 5 ارديبهشت 1395  |  راز ماندگاری اقبال لاهوری
چهارشنبه 5 اسفند 1394  |  آموزش زبان فارسی در حسینیه یثرب کراچی
چهارشنبه 25 آذر 1394  |  دانشجویان برتر زبان فارسی دانشکده پست گریجویت راولپندی تجلیل شدند
آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  16:55:36
تعداد بازديد از اين خبر : 609
کدخبر : 1662

کليد واژه هاي مرتبط : لاهور  ;  پاکستان  ;